Nakon Graphcorea, Softbank cilja na još veću CPU tvrtku kako bi dopunio svoju Arm-adu

SoftBank na putu akvizicije Ampere Computinga: što to znači za tržište čipova

SoftBank, japanska tvrtka poznata po vlasništvu nad Arm-om, blizu je stjecanja Ampere Computinga, kompanije koja razvija čipove za data centre temeljen na Arm-ovoj arhitekturi. Prema izvještaju BNN Bloomberga iz siječnja 2025. godine, SoftBank istražuje mogućnost kupnje Amperea, koji uživa podršku tvrtki Oracle i privatne investicione grupe Carlyle. Ova akvizicija smatra se strateškim potezom SoftBank-a kako bi se suprotstavio dominaciji AMD-a i Intela na tržištu čipova za umjetnu inteligenciju (AI) i data centre.

Hurdles and Developments

Međutim, postoje određene prepreke. Ampere se spremao za inicijalnu javnu ponudu (IPO), što sugerira želju za ostankom neovisnom, dok SoftBank treba dobiti odobrenje kako Oracle-a tako i Carlyle Grupe za nastavak dogovora. Ipak, novi izvještaj Bloomberga sugerira da je dogovor pri kraju i da bi mogao biti objavljen u nadolazećim tjednima. Izvori bliski situaciji procjenjuju vrijednost transakcije na oko 6,5 milijardi dolara, uključujući dug.

U 2021. godini, SoftBank je vrednovao Ampere na više od 8 milijardi dolara tijekom predložene manjinske investicije. Ampere razvija visoko performanske procesore za data centre, uključujući 192-jezgreni “Polaris” AmpereOne i nadolazeći 256-jezgreni “Magnetrix”, koristeći Arm-ove dizajne čipova.

Strategijska pitanja i utjecaj na tržište

Stjecanje Amperea moglo bi pomoći SoftBank-u, koji je prethodno kupio britanskog dizajnera AI čipova Graphcore, da proširi svoj utjecaj na konkurentnim tržištima data centara i umjetne inteligencije. Ipak, ovaj potez postavlja nekoliko zanimljivih strateških pitanja. Arm, koji je dugo dominirao na tržištu mobilnih čipova, radi na širenju u segment servera i AI procesiranja. Ampere je jedna od rijetkih tvrtki koja neovisno razvija Arm-bazirane server čipove.

Ako dođe do transakcije, to bi moglo utjecati na Arm-ovu ulogu kao neutralnog dobavljača intelektualnog vlasništva. Integracija Amperea u SoftBank-ov ekosustav također bi mogla promijeniti konkurentsku dinamiku u industriji.

Tržišne okolnosti i budućnost

Tržišne okolnosti dodatno kompliciraju koristi koje bi kupnja Amperea donijela SoftBank-u. Tržište poluvodiča suočava se s rastućom konkurencijom i zabrinutostima zbog usporenih ulaganja povezanih s AI-jem. Kako Bloomberga ističe, “kineski startup DeepSeek, koji je prošlog mjeseca predstavio jeftino proizvedeni AI model, izazvao je sumnju u tome da tehnološki dobavljači neće ostvariti toliko prihod kao što su predviđali.”

Zaključak

Sve u svemu, moguća akvizicija Ampere Computinga predstavlja značajan korak za SoftBank u konkurenciji s velikim igračima poput AMD-a i Intela. Kako se situacija razvija, važno će biti pratiti vijesti jer transakcija može donijeti promjene ne samo za uključene tvrtke, već i čitavu industriju čipova i umjetne inteligencije. Ostaje da vidimo kako će se ova priča odvijati i kakve će promjene donijeti u tehnološkom pejzažu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Farma kolačića za praćenje radi profita – izvješće tvrdi da je reCAPTCHA uzrokovala 819 milijuna sati izgubljenog ljudskog vremena i milijarde dolara profita za Google

Next Post

Nova Facebook phishing kampanja pokušava vas prevariti e-mailovima poslanim iz Salesforcea

Related Posts