Najstarija radna baterija na svijetu zvoni više od 180 godina

Tajna dugovječnosti Oxfordskog električnog zvona

Na prvi slušni dojam, blago zvono Oxfordskog električnog zvona teško se može čuti, no ono što mu nedostaje u glasnoći, nadoknađuje nevjerojatnom izdržljivošću baterije. Ovo zvono, koje već od 1840. godine donosi melodije, jedno je od najdugovječnijih znanstvenih eksperimenata na svijetu – a misterij koji obavija njegovu dugovječnost jednako je intrigantan.

Povijesna pozadina zvona

Reverend Robert Walker, profesor fizike na Sveučilištu u Oxfordu, kupio je ovo zvono davne 1840. godine. Danas se može naći u Clarendon laboratoriju ovog sveučilišta, zaštićeno iza dva sloja stakla. Zvučni fenomen poznat je i kao Clarendon Dry Pile – suhe hrpe koje predstavljaju ranu vrstu baterije sastavljenu od stogova metalnih diskova.

Misterij dugotrajnosti

Jedan od razloga zašto zvono toliko dugo zvoni je taj što mu nije potrebna velika količina energije, a osim toga, gubitak energije je minimalan. “Dok se pomiče naprijed-natrag, mali olovni zvono dodiruje dva zvona sa strane. Stalno se puni i prazni,” objasnio je Dr. Robert Taylor za BBC. “Mala količina napunjenosti curi između dva kraja, a jedini gubitak dolazi od otpora zraka. Možda je u tome i sastav baterija, ali tu počinje misterij – iako znanstvenici imaju neka razumna objašnjenja, nitko ne zna točno od čega su napravljene.”

Što je ‘dry pile’?

Pojam “dry pile” potječe od talijanskog svećenika i fizičara Giuseppea Zambonija, čiji je stari dizajn uključivao “oko 2000 parova diskova od aluminijske folije zalijepljenih na papir impregniran cinkovim sulfatnom i prekrivenom manganovim dioksidom s druge strane.” Baterije u Oxfordu također su zatvorene vanjskim premazom za koji se vjeruje da je sumpor, što ih čini sličnima svijećama. Ipak, to sigurno nisu svijeće, jer inače zvono ne bi moglo raditi. Osim ako netko ne pokuša otvoriti baterije – što bi očito uništilo eksperiment – ne možemo sa sigurnošću znati što se nalazi unutar njih, a time ni kako to doprinosi njihovoj dugovječnosti.

Što donosi budućnost?

Jedina alternativa je prosto čekati da baterije konačno prestanu raditi. Iako zvono ima impresivan vijek trajanja, taj period mogao bi se bližiti kraju. “Vjerujem da će raditi još otprilike pet do deset godina, s obzirom na to da se u posljednjih 40 godina primjetno usporilo,” rekao je Taylor. “Razlog zašto će prestati jest taj što će ponestati energije.”

Zaključak

Oxford električno zvono predstavlja jedinstveni spoj znanosti i povijesti, a njegov misterij zavrnut u tajne koju istraživači još uvijek pokušavaju razotkriti. Kako se bližimo kraju njegovog nevjerojatnog putovanja, jedno je sigurno – ovo zvono ostavlja neizbrisiv trag u povijesti znanstvenih istraživanja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Provjera činjenica: Zar lavičice grizu testise mužjaka koji ne mogu pratiti njihov spolni nagon?

Next Post

Strana grobnica faraona Šepseskafa možda ima astronomsko objašnjenje

Related Posts