Možeš li čuti elektricitet?

Zašto Čujemo Brummanje Električnih Uređaja?

Prije nekoliko mjeseci, mislio sam da ću poludjeti. Svake noći, kada bih legla u krevet i ugasila svjetla, čula bih tihi zvuk nečega što zuji u stanu. To se događalo svaki put bez iznimke. Kada bih se usredotočila na zvuk, provodila sam vrijeme obilazeći utičnice kako bih provjerila sve uređaje koje sam uključila, no nijedna od tih noćnih potrage nikada nije otkrila izvor. Ono što me dodatno frustriralo je to što se zvuk činio kao da se pojavljuje isključivo noću, iako sam to isprva objašnjavala time da je prisutan tijekom dana, ali ga prekrivaju zvukovi prometa i drugi ambijentalni zvukovi. Ipak, cijela ta situacija trajala je mjesecima, sve dok nije iznenada prestala otprilike u isto vrijeme kada se moj susjed iselio. Na kraju sam otkrila da sam zapravo čula generator bijelog zvuka koji su koristili za svoje malo dijete. Ponekad zaista može biti ludnica! No, čitava situacija postavlja pitanje zvukova koje električni uređaji proizvode.

Koji su to Zvuci?

Mnogo ljudi vjerojatno poznaje tip zvukova o kojima govorim – zujanje ili brummanje koje dolazi od utičnica određeni uređaja. Iako su ti zvukovi povezani s električne energije, ono što zapravo čujemo nije sama električna energija. Elektricitet sam po sebi ne proizvodi zvuk. Umjesto toga, on može uzrokovati indirektne zvukove kada se struja interagira s materijalima ili komponentama. Ovo rezultira brummanjem ili zujanjem o kojima smo govorili.

Kako Elektricitet Stvara Zvukove?

Struja koju isporučuju elektrane često se oslanja na izmjenične struje (AC). To znači da se struja mijenja u smjeru mnogo puta u sekundi na redovitim intervalima, mijenjajući svoju jačinu u procesu. Točan broj prekida ovisi o glavnoj električnoj mreži u zemlji, no obično se kreće između 50 i 60 Hz. Brum koji proizvodi obično je oko dvostruko veće frekvencije od AC napajanja samo. Dakle, negdje poput SAD-a, brum iznosi oko 120 Hz, dok je u Europi bliže 100 Hz.

Kada je Zvuk Normalan, a Kada Ukazuje na Problem?

U većini slučajeva, uzročnik koji stvara brum je magnetski element unutar samog uređaja. Čak i kada ste vani i čujete zujanje uličnih električnih vodova, najčešće je to električni transformator koji mijenja razinu izmjenične struje tako da je njezina napetost niža, ali dovoljno snažna da radi u kućanstvima (bez preopterećenja elektronike). Isto se događa u većini električnih uređaja, od televizora do tostera i žarulja. Kada transformator doživi struju koja prolazi kroz njega i isključuje se 60 puta u sekundi, može početi vibrirati.

Stoga, malo brummanja iz električnog uređaja može biti normalno. Međutim, ako se zvuk iznenada pojavio, ako je glasan ili posebno neobičan, to bi moglo značiti da uređaj ima ozbiljne probleme. Uvijek je dobro provjeriti ako primijetite nešto neobično.

Zaključak

Svi smo se susreli s čudnim zvukovima koje električni uređaji povremeno proizvode. Razumijevanje uzroka tih zvukova može vas umiriti, no uvijek je bolje biti na oprezu. Kada sumnjate u funkcioniranje vaših aparata, najbolje je potražiti stručnu pomoć.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Samsung Galaxy S25 Edge vs iPhone 16: koji je najbolji za vas?

Next Post

Eutanazija Voz: Vučna Sablja Djelotvorno Dizajnirana Da Vas Ubije

Related Posts