Je li budućnost pokretana vodikom?
Možda jest, ako se nova studija pokaže točnom. Korištenjem dugotrajnih geoloških modela prilagođenih sa podacima o prirodnom vodiku, istraživači su procijenili da se unutar Zemljine kore nalazi neiskorišteni rezervoar potencijalno trilijuna metričkih tona ovog elementa.
Uloga vodika u energetskoj budućnosti
Već neko vrijeme se govori da energija budućnosti leži u vodikovim gorivima. Vodik je čist izvor energije, pri čemu se u njegovoj upotrebi proizvodi samo voda i toplina. Pored toga, vodik ima veću energetsku gustoću od baterija, a također se može proizvoditi, skladištiti i transportirati koristeći postojeće resurse. I na kraju, nema naznaka da će se vodik uskoro iscrpiti.
Međutim, jedan od najvećih izazova ostaje kako doći do njega. Do sada je najbolja opcija bila proizvodnja takozvanog “zelene” vode – korištenjem obnovljivih izvora energije poput vjetra ili solarne energije za razdvajanje molekula vode na kisik i vodik. Ovaj oblik vodika je značajan igrač u utrci prema nultoj emisiji ugljika, stvarajući samo kilogram ili manje CO2 po kilogramu proizvedenog vodika, čak i u ovoj ranoj fazi industrije.
Zašto ne koristimo više zeleni vodik?
Nažalost, postoje i nedostaci: proizvodnja je skupa, a vremenski su okviri ograničeni. Zbog toga se većina vodikovih izvora, kada se koriste, oslanja na “sivi” ili “plavi” vodik – koji se često reklamira kao čist, premda se oslanjaju na fosilna goriva za proizvodnju.
Nova nada u prirodnom vodiku
S druge strane, vodik se može proizvoditi kroz prirodne kemijske reakcije koje se javljaju kada stijene dolaze u kontakt s drugima. Iako se dugo smatralo da je to prilično rijetko, to se promijenilo kada su geolozi otkrili ogromne rezervoare vodika u Bourakebougou, Malija. Ovo je pokrenulo globalnu potragu za vodikom koja je, u protekle dvije godine, postala prava zlatna groznica.
Istraživači su svoje napore usmjerili na različite lokacije diljem svijeta, uključujući Francusku, Španjolsku, Nebrasku, Arizonu, Kansas, Australiju, Maroko, Brazil i druge. Prema timu koji stoji iza nove studije, postoji dobra osnova za ovo, s obzirom da su njihova proračuni pokazali da bismo mogli imati do 5.6 × 10^6 milijuna metričkih tona vodika.
Potencijal, ali i neizvjesnost
Naravno, postoji mnogo nejasnoća u tim procjenama. Autori priznaju da “procjenjivana količina vodika u Zemljinoj kori varira u rasponu od više od sedam redova veličine.” Osim toga, većina za koju sumnjaju da postoji može biti nedostupna. „S obzirom na ono što je poznato o distribuciji naftnih i nenafnih fluida […] vjerojatno je da će se većina vodika u dubinama Zemlje nalaziti u akumulacijama koje su previše duboke, daleko od obale ili previše male da bi se ekonomski isplatile,“ ističu istraživači.
Međutim, čak i uz ove nejasnoće, postoji ogromna količina vodika koja bi mogla biti dostupna. Samo dva posto onoga što smatraju da postoji mogla bi zadovoljiti globalnu potražnju za vodikom potrebnim za postizanje nultih emisija ugljika tijekom sljedećih 200 godina. Čak bi i taj mali postotak mogao donijeti „otprilike dvostruko više energije od svih dokazanih rezervi prirodnog plina na Zemlji.“
Zaključak: budućnost vodikove energije
Unatoč brojnim neodgovorenim pitanjima, poput lokacije ovog vodika i posljedica korištenja takve goleme količine, istraživači nude nadu onima koji vjeruju u budućnost pogonjenu vodikom. Sa većim brojem podataka i interesom za ovu temu, procjene bi se mogle preciznije oblikovati. „Naš model pruža inicijalni okvir za procjenu globalnog potencijala prirodnog vodika,“ zaključuje se u radu. „Ovi nalazi ukazuju da su daljnja istraživanja u ovom području opravdana.“ Članak je objavljen u časopisu Science Advances.