Zašto je Glitter Postao Mračno Pitanje? Razotkrivanje Tajne Ovaj Sjajni Proizvod
Glitter je nezamjenjiv u mnogim blještavim božićnim dekoracijama, dječjim umjetničkim djelima, strašnim šalama, a mnogima predstavlja i bauk koji uništava usisavače. Ova sjajna tvar doslovno se nađe svugdje i gotovo ju je nemoguće ukloniti. No, čini se da vrijeme glittera dolazi kraju, jer kruže glasine o užasnoj nestašici ovog sjaja! “Užas!”, čujemo kako vičete. No, gdje je glitter išao? Tko ga sve koristi? I što zapravo jest? Naime, postoji teorija zavjere vezana uz glitter koja već neko vrijeme cirkulira internetom, a koja sugerira da najveći potrošači ovog sjajnog proizvoda ne žele otkrivati svoj identitet.
Što je Glitter i kako se proizvodi?
Većina glittera sastoji se od velikih komada tanke plastike ili folije, često prekrivenih slojem aluminija, poznatim kao aluminij polietilen tereftalat. Osim toga, neki craft glitteri izrađeni su od metala i stakla. Dolazi u raznim oblicima, veličinama i bojama. Kozmetička varijanta glittera obično je kružnog oblika kako ne bi ozlijedila kožu. Glitter je pravi blistavi čudo koje pobuđuje maštu svih generacija. Ljudi su oduvijek bili opsjednuti sjajnim stvarima, a znanstvenici sugeriraju da to može imati evolucijsku osnovu. Naime, privlačnost sjajnih objekata povezana je s potrebom za pronalaženjem svježe vode. U jednom istraživanju, otkriveno je da su mališani privučeni sjajnim površinama.
Povijest Glittera
Glitter je prvi put stvoren 1940-ih godina na farmi u New Jerseyju od strane Henryja Ruschmanna. Ruschmann, stručnjak za precizno rezanje, primijetio je da njegov stroj ponekad “zakaže” i ostavi ostatke papira, što su nazivao “schnibbles”. Tako je izumio stroj za rezanje glitter schnibbles iz plastičnih ostataka. Iako je prvotno zamišljen kao sporedni posao za pokrivanje troškova farme koja je uzgajala krave, ovo se razvilo u vlastitu tvrtku pod nazivom Meadowbrook Inventions.
Glitter u Javnosti
Glitter nije došao u javnu sferu sve do božićnog vremena 1940-ih u New Yorku, kada se koristio kao zamjena za božićne svijeće tijekom Drugog svjetskog rata. Danas postoje dvije glavne tvrtke koje se bave njegovom proizvodnjom, obje smještene u New Jerseyju: originalna Meadowbrook Inventions i Glitterex. Ove tvrtke očuvaju veliku tajnu oko proizvodnje glittera, čak ne žele ni da njihovi klijenti znaju kako se ovaj sjajni proizvod izrađuje.
Tajna Najvećih Potrošača Glittera
Glitter se koristi na razne načine, uključujući i miješanje u hranu za životinje kako bi se pratili njihovi tragovi. Zbog svojih statičnih svojstava, glitter se koristi čak i kao dokazi na mjestu zločina. Međutim, identitet najvećeg potrošača glittera ostaje tajna. Kada je novinar pitao Glitterex tko je najveći tržišni potrošač, odgovor je bio da “ne žele da itko zna da u njihovom proizvodu postoji glitter”. Ovaj odgovor potaknuo je maštu mnogih i doveo do teorija zavjere poznatih kao GlitterGate.
Teorije i Spekulacije
Na internetu je osvanulo mnogo teorija o potrošačima glittera. Neki sumnjaju da je riječ o industriji izrade čamaca koja ga koristi u svojim proizvodima kako ne bi narušila svoj muški imidž. Iako je poznato da boje za automobile sadrže glitter, ova teorija nije sasvim uvjerljiva. Druga teorija sugerira da se koristi u industriji paste za zube, dok neki misle da ga proizvođači koriste za vojne svrhe. Jedna od najneobičnijih teorija čak sugerira da se glitter miješa s pijeskom na luksuznim plažama.
Što Možemo Očekivati?
Dok se glasine o nestašici glittera šire internetom, kompanije same nisu potvrdile ove navode. No, ako nestašica doista postoji, moglo bi se raditi o pozitivnoj promjeni. Budući da se plastični film koji čini većinu glittera razgrađuje oko 1.000 godina, neki znanstvenici traže njegovo zabranu. Na kraju, tko mislite da je najveći potrošač glittera?
Ovo je samo početak priče o glitteru koji intrigira svijet. Bez obzira na to što mislimo o njemu, jedno je sigurno – glitter nikada neće izgubiti svoju čaroliju.