Kako je Google Postao Sinonim za Pretraživanje
Google je postigao ono što malo koja marka može da se pohvali — ime njihove kompanije postalo je ustaljeni glagol koji opisuje ono što njihov proizvod radi. Umesto da kažemo “pretraži to”, uobičajeno je reći “googlaj to”, čak i ako osoba s kojom razgovarate koristi Bing za pretragu. Malo je poznato da Google nije oduvek nosio to ime. Kada su Larry Page i Sergey Brin započeli projekat 1996. godine, domaći serveri na Stanfordu su vodili pretraživač poznat kao “Backrub”.
Prvi Koraci i Evolucija Imena
“Backrub” je ime koje je odražavalo fokus pretraživača na “backlinkovima” na internetu — onim vezama koje povezuju različite veb stranice, pomažući u ocenjivanju izvora informacija, pouzdanosti sajtova i relevantnosti tema. Na sreću, godinu dana kasnije, Larry i Sergey su shvatili da je potrebno promeniti ime. Tako se, gotovo tri decenije kasnije, više ne moramo obratiti ljudima s pitanjem da li mogu “Backrub” nakon što čuju za neku temu o kojoj ništa ne znaju.
Šta Znači Ime ‘Google’?
Ali, šta zapravo “Google” znači? Ako to pretražite na Google-u, prvi rezultat koji ćete najverovatnije naći (iako se rezultati pretrage razlikuju od osobe do osobe) tvrdi da je to skraćenica za “Global Organization of Oriented Group Language of Earth”. Ova informacija je, međutim, netačna prema zvaničnoj web stranici Google-a i prisutnim osobama na sastanku povodom promene imena.
Kako je Došlo do Imena ‘Google’
Cilj je bio smisliti dobar naziv koji se povezivao s indeksiranjem ogromne količine podataka. Stanfordski računarac, David Koller, objašnjava: “Sean [Anderson] i Larry [Page] su u svojoj kancelariji koristili bele table pokušavajući da smisle ime koje bi odgovaralo njihovoj viziji.” Sean je verbalno predložio reč “googolplex”, na što je Larry odgovorio skraćenom verzijom “googol” (oba termina se odnose na specifične velike brojeve). Sean je proverio da li je domen “google.com” dostupan, ali je napravio istorijsku grešku. “Sean nije savršen pravopisac, te je napravio grešku u pretrazi imena ‘google.com’, koje je zapravo bilo dostupno. Larry je zavoleo ime, i u roku od nekoliko sati registrovao je ‘google.com’ za sebe i Sergeya (zapis o registraciji domena datira iz 15. septembra 1997.).”
Šta je ‘Googol’?
Googol predstavlja 1 × 10^100, ili 1 prati sto nula, a prema Google-u, ovaj termin “odražava [Googleovu] misiju da organizuje naizgled beskonačnu količinu informacija na mreži.”
Zaključak
Od malog projekta na Stanfordu do tehnološkog giganta, Google je postao sinonim za pretraživanje. Njihova priča o imenu i evoluciji proizvoda pokazuje kako jedna inovativna ideja može promeniti svet informacija. Sa imenom koje svi svakodnevno koriste, Google nije samo pretraživač — to je simbol za pristup znanju i informacijama.