Laseri, hologrami i AI: Kako je neobično partnerstvo potaknuto od strane grčkih istraživača za stvaranje ‘neprobojnog’ sigurnosnog rješenja

Revolucionarni Sustav Optičke Enkripcije Razvijen od Strane Grčkih Znanstvenika

Grupa grčkih znanstvenika napravila je značajan korak unaprijed u zaštiti podataka razvojem inovativnog sustava optičke enkripcije koji potencijalno može učiniti tradicionalne metode hakiranja zastarjelima. Ovaj uzbudljivi napredak, objavljen u istraživačkom radu časopisa Optica, kombinira umjetnu inteligenciju (AI) i holograme generirane laserom kako bi pružio visoku razinu zaštite podataka koja bi mogla biti gotovo nemoguća za probiti.

Jedinstveni Pristup Optičkoj Enkripciji

Za razliku od klasičnih metoda enkripcije koje se oslanjaju na matematičke algoritme, ovaj optički pristup koristi fizičke osobine svjetlosti, čime se čini otpornim na napade čak i najnaprednijih računala, uključujući kvantne strojeve. Vođa istraživačkog tima, Stelios Tzortzakis iz Instituta za elektroničku strukturu i laser, Zaklade za istraživanje i tehnologiju Helas te s Sveučilišta u Kreti, naglašava rastuću potražnju za robusnim zaštitnim sustavima za borbu protiv digitalne prijevare.

Kako Sustav Radi?

Timov sustav optičke enkripcije oslanja se na kaotičan uzorak koji nastaje kada snažni laser interagira s malom posudicom etanola zbog ispresjecanih svjetlosnih zraka. Ovaj postupak, koje poboljšava toplinska turbulencija unutar tekućine, osigurava da su izvorne informacije prikrivene do neprepoznatljivosti, što čini gotovo nemogućim njihovo dešifriranje konvencionalnim metodama.

  • Uticaj umjetne inteligencije: Znanstvenici su obučili neuronsku mrežu za prepoznavanje i dekodiranje ispresijanih holograma, postigavši točnost od 90-95% u vraćanju izvornih slika.
  • Specifičnost ključeva: „Stvorili smo način za kreiranje ključeva za dekripciju koji su specifični za svaku konfiguraciju sustava“, istaknuo je Tzortzakis.
  • Izdržljivost sustava: Razvijeni sustav pokazuje visoku pouzdanost čak i u teškim i nepredvidivim uvjetima.

Izazovi i Budućnost Tehnologije

Do sada, tim je testirao sustav kodiranjem i dekodiranjem tisuća slika, uključujući životinje, alate, svakodnevne predmete i ručno napisane brojeve. Međutim, tehnologija još nije spremna za komercijalizaciju, budući da je trenutni laserski sustav korišten u procesu enkripcije velik i skup, što ograničava njegovu praktičnost i pristupačnost.

Zaključak

Ova fascinantna inovacija u svijetu enkripcije predstavlja izniman napredak prema jačoj zaštiti podataka u eri digitalne transformacije. Uzimajući u obzir sve veće izazove digitalne sigurnosti, optička enkripcija kombinirana s umjetnom inteligencijom mogla bi postati ključna tehnologija za zaštitu osjetljivih informacija, budući da nudi način da se zaštite od sve naprednijih prijetnji.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

U KLJUČU: 7 najvećih tehnoloških priča ovog tjedna od Amazona koji najavljuje nadogradnje za Alexandru do prve službene pornografije aplikacije za iPhone

Next Post

PSN je nedostupan – igrači ostali bez svoje online doze dok je prekid PlayStation Networka i dalje u tijeku nakon 12 sati

Related Posts