Revolucija u komunikaciji: Starlink pobjeđuje ‘mrtve zone’ mobilnog signala
Starlink je napravio značajan korak naprijed u borbi protiv takozvanih ‘mrtvih zona’ gdje mobilni telefon ne može dobiti signal. Korištenjem satelita, Starlink omogućuje potrebnu pokrivenost za područja koja su izvan dosega mobilne mreže. U Sjedinjenim Američkim Državama, Savezna komisija za komunikacije (FCC) odobrila je Starlinku korištenje svojih satelita u partnerstvu s T-Mobileom, čime se korisnicima ovog mobilnog operatera omogućuje pokrivenost za udaljene lokacije.
Pionirski projekt u industriji
Kako izvještava The Verge, ova direktna satelitska usluga predstavlja prvu suradnju između satelitskog operatera i mobilne mreže koju je FCC službeno odobrio. Komisija je izjavila: “Prepoznali smo da povezanost između satelita i uređaja može donijeti značajne javne interese, uključujući sveobuhvatnu povezanost, pristup uslugu 911 iz udaljenih područja, tehnološki napredak i inovativnu upotrebu spektra.”
Starlink i T-Mobile već su dobili privremenu dozvolu u listopadu za pružanje usluga onima koji su pogođeni uraganom Helene. Međutim, sada je FCC izdao Starlinku punu komercijalnu licencu za njegov program direktnog povezivanja s mobilnim uređajima.
Inovacije u komunikaciji
Starlink je prvi put testirao ovo satelitsko rješenje u siječnju 2024. godine, ubrzo nakon što su SpaceX lansirali prve satelite. Ben Longmier, viši direktor inženjeringa satelita u SpaceX-u, primijetio je: “Svaka telekomunikacijska tvrtka koja se pridruži Starlinku može potpuno eliminirati mrtve zone mobilnog signala u svojoj zemlji za tekstualne i podatkovne usluge.”
U pocetku, usluge će se ograničiti na osnovne tekstualne mogućnosti, dok se podrška za podatke ili glasne usluge neće očekivati do sljedeće godine. Ovaj izazov donosi rješenje koje je na putu ka komercijalnoj implementaciji, donoseći mobilnu (i internetsku) pokrivenost u udaljena područja bez signala.
Pitanja o budućnosti usluga
Međutim, postavlja se pitanje gdje povući granicu kada je u pitanju proširenje ovog sustava kako bi se omogućile usluge glasovne komunikacije ili čak video poziva. Razumljivo je da ovakve usluge zahtijevaju veće propusnosti, a The Verge ističe da bi to značilo da SpaceX mora premašiti trenutne limite gustoće snage – što mobilni operateri poput AT&T-a i Verizona u SAD-u smatraju potencijalnom prijetnjom za postojeću mrežnu pokrivenost.
Kolektivni napori u Europi
Na drugoj strani Atlantika, zabilježena je suradnja između Deutsche Telekoma, Qualcomma i Skyloa, koja kombinira mobilnu mrežu (Deutsche Telekom) sa satelitskom mrežom (Skylo) kako bi prvi put u Europi slala poruke putem takve vezе koristeći Qualcomm Snapdragon 5G modem. Phone Arena ističe da je ovo za sada samo dokaz koncepta, ali predstavlja ozbiljan korak prema komercijalizaciji satelitskih usluga za udaljena područja u Europi.
Izvještaj također naglašava još jedan izazov, osim potrebe za dovoljnom propusnošću za teže usluge poput glasa ili videa – a to je vrijeme i njegovo ometanje satelitske pokrivenosti.
Zaključak
Starlink i njegovo partnerstvo s T-Mobileom potencijalno su revolucionarni za način na koji komuniciramo, posebno u područjima gdje je signal slab ili ga nema. S nadolazećim uslugama i rješavanjem ‘mrtvih zona’, korisnici će moći uživati u priključku, čak i na najudaljenijim lokacijama. Ovaj razvoj nudi novu nadu za poboljšanje pristupa informacijama i uslugama u cijelom svijetu.