Kina gradi “Solarni Veliki zid” koji bi mogao napajati Peking i šire

Transformacija Kubuqi Pustinje: Solarni Veliki Zid Kroz Inovacije

Nije uobičajeno da pustinja bude središte aktivnosti, no Kubuqi pustinja u sjeverozapadnoj Kini trenutno izaziva očekivanja. Ambiciozni projekt izgradnje “Solarnog Velikog Zida” nastavlja transformirati ovo pusto područje. Kada bude završen, očekuje se da će 2030. godine solarna elektrana biti široka 5 kilometara i protezati se 400 kilometara kroz pješčane dine.

Ambicije Solarnog Velikog Zida

Dok se čini da je to relativno kratko u usporedbi s izvanrednim Kineskim zidom dugim 21,196 kilometara, prava veličina ovog projekta leži u njegovoj potencijalnoj snazi. Očekuje se da će maksimalna proizvodna kapacitet biti 100 gigavata, dok je do sada instalirano 5.42 gigavata, pohvalilo se državno vlasništvo novine China Daily.

  • Ukupni kapacitet elektrane nadopunit će milijuni solarnih panela.
  • Kubuqi pustinja prima procijenjenih 3,100 sunčanih sati godišnje.
  • Planira se da će elektrana moći napajati Beijing, koji je u 2023. potrošio 135.8 milijardi kilovatsati (kWh) električne energije.

Očekivani Izlaz: Energija za Beijing i Šire

Procenjuje se da će solarna elektrana do 2030. godine generirati oko 180 milijardi kWh električne energije. Ako se potražnja za energijom u glavnom gradu ne poveća značajno, ova količina bi mogla zadovoljiti ne samo Beijing, već i okolna područja. Ovo bi bio značajan iskorak u stvaranju održivijeg okoliša, prema podacima koji ukazuju na to da najveća svjetska solarna elektrana, također u Kini, proizvodi samo 6.09 milijardi kWh godišnje.

Ekološke Prednosti i Smanjenje Emisija

Kina je trenutno najveći svjetski izvor stakleničkih plinova, sa emisijom od 10.8 milijardi tona ugljikovog dioksida u 2021. godini. U Dalad Banneru, gdje se gradi dio Solar Velikog Zida, procjenjuje se da bi solarna elektrana mogla smanjiti emisiju ugljika u regiji za oko 31.3 milijuna tona, navodi Li Kai, službenik iz uprave za energiju Dalad Bannera.

Dodatno, očekuje se i pozitivni doprinos projektu u obnavljanju vegetacije i sprečavanju daljnje desertifikacije Kubuqi pustinje. Plan upravljanja projektom ima za cilj obraditi gotovo 27 milijuna hektara (67 milijuna acres) pustinje.

Obnavljanje Biljnog Svijeta Pustinje

Solarni paneli bi mogli djelovati na “fiksiranje” pijeska, usporavajući vjetrove koji bi inače pomicali dine i pružajući hlad za rast biljaka. Ova ideja nije nova; nakon gotovo 40 godina projekata, trećina Kubuqi pustinje ponovo je ozelenjela, uključujući 10.7 četvornih kilometara (4.1 četvornih milja) u okolini postojeće Junma solarne elektrane.

Zaključak: Osvjetljavanje Budućnosti

Solarni Veliki Zid predstavlja ne samo značajan korak u obnovi okoliša Kubuqi pustinje, već i potencijalnu promjenu načina na koji se energija proizvodi i koristi u Kini. Kako se projekt bliži završetku, možemo očekivati da će imati dalekosežne pozitivne učinke na lokalnu ekonomiju, okoliš i životni standard ljudi u regiji.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Žirafe su doista podložnije udarima munje zbog svojih smiješnih vrata

Next Post

Ovaj krzneni robot na kopčanje je najčudnija stvar koju sam vidio na ovom ili bilo kojem CES-u

Related Posts