Boom Supersonic: Revolucija u brzini zračnog putovanja
Boom Supersonic, inovativna kompanija koja teži stvaranju komercijalnih aviona sposobnih za putovanje brže od brzine zvuka, uspješno je testirala svoj XB-1 mlazni zrakoplov. Prema podacima kompanije, ovaj zrakoplov je letio bez proizvodnje zvučnog udara koji bi bio čujan sa tla.
Uspon na novu brzinu
Na letu koji je održan 28. siječnja, ekipa je postavila mikrofone duž puta leta zrakoplova na razini tla. Unatoč tome što je postigao maksimalnu brzinu od Mach 1.12, nikakav povezan zvučni udar nije zabilježen. “XB-1 je tri puta prešao zvučnu barijeru tijekom svog prvog supersoničnog leta – bez čujnog udara,” izjavio je Blake Scholl, osnivač i izvršni direktor Boom Supersonic. “Ovo potvrđuje ono u što smo dugo vjerovali: supersonično putovanje može biti pristupačno, održivo i ugodno za sve putnike i ljude na zemlji. Ovim uspjehom, približavamo Boomless Cruise našoj Overture, otvarajući brže putovanje na još više ruta.”
Što je zvučni udar?
- Zvučni udar je iznenada čujan zvuk koji se javlja kada zrakoplovi ili druga vozila prelaze brzinu zvuka.
- Ovdje dolazi do formiranja udarnog vala koji gura molekule zraka, stvarajući konus pritisnutog zraka koji se širi.
- NASA objašnjava da je promjena tlaka zraka povezana sa zvučnim udarom slična promjeni tlaka koju osjećate kada idete liftom bez dodatnog osjećaja neugodnosti.
Unatoč napretku u dizajnu zrakoplova, izbjegavanje zvučnog udara nije jednostavno, no pažljivim dizajnom i manjim zrakoplovima koji pomiču manje zraka nego veći avioni, mogu se ostvariti tiši udari. Jedna od mogućnosti za smanjenje utjecaja zvučnih udara je let na većim visinama. Prilagođavanjem brzine i obratnom pažnjom prema atmosferskim uvjetima, moguće je proizvesti zvučni udar koji se prelama prije nego što stigne do tla.
Novi horizonti: Overture
Boom Supersonic nastavlja razvoj svog komercijalnog zrakoplova koji ruši zvučnu barijeru, nazvanog Overture. Planiraju letjeti brzinom Mach 0.94 – samo ispod brzine zvuka – kada putuju iznad kopna, dok će nad morem povećati brzinu do Mach 1.7 kako bi se pridržavali važećih propisa. Njihov sustav Boomless Cruise trebao bi moći putovati brzinom Mach 1.3 bez stvaranja čujnog udara, što bi moglo skratiti vrijeme putovanja između obale SAD-a do 90 minuta.
Što nas čeka u budućnosti?
Daljnji testovi personaliziranog sustava pogona planirani su do kraja 2025. godine, a već su primili 130 unaprijed narudžbi za Overture zrakoplov od strane American Airlines, United Airlines i Japan Airlines. Ova inovacija mogla bi transformirati način na koji putujemo, čineći brze letove pristupačnijima i udobnijima.
Zaključak
S Boom Supersonic na čelu, zračno putovanje bi mogli doživjeti pravu revoluciju. U budućnosti ćemo možda imati priliku uživati u bržim putovanjima koja su istovremeno izdržljiva i prijateljska prema okolišu. Ostanite s nama kako biste saznali više o ovom uzbudljivom putovanju ka zvučnoj brzini!