Zašto je važno razlikovati činjenice i političke stavove: Uvidi iz nove studije
Građani Sjedinjenih Američkih Država suočavaju se s ozbiljnim problemom kada je u pitanju razlikovanje između činjenica i političkih stavova. Ova zabrinjavajuća istina dolazi iz nove studije provedene od strane znanstvenika s Odjela za političke znanosti na Sveučilištu Illinois Urbana-Champaign. U godini izbora, ovaj nalaz možda nije ono što ste željeli čuti, ali je od iznimne važnosti za razumijevanje političkog informacijskog okvira koji nas okružuje.
Zašto je razlikovanje važno?
Profesor Jeffery J. Mondak, suautor studije, ističe da je sposobnost razlikovanja između izjava koje predstavljaju mišljenje i onih koje predstavljaju činjenice ključna za uspješno navigiranje kroz obilje političkih informacija koje primamo svakodnevno. U eri polariziranih diskursa na društvenim mrežama, viralnih dezinformacija i AI-generirane lažnjaka, pronalaženje pravih činjenica u vezi s političkim pričama postaje izazovno.
Kako je provedena studija?
U okviru studije, sudionici su imali zadatak klasificirati 12 izjava o aktualnim događajima kao “činjenicu” ili “mišljenje”. Primjer točne izjave bio je “Predsjednik Barack Obama rođen je u Sjedinjenim Državama,” dok je primjer izjave mišljenja bio “Demokracija je najbolji oblik vlasti.” Istraživanje je provedeno online između 9. i 14. ožujka 2019. godine s 2500 sudionika iz cijele zemlje.
- Gotovo polovica ispitanika, 45.7%, nije bila bolja od slučajnog odabira.
- Oni koji su imali više znanja o aktualnim događajima, kao i višu razinu obrazovanja, poboljšali su svoje rezultate.
Utjecaj političkih stavova
Jedan od ključnih faktora koji su utjecali na netočne odgovore bio je politički pristran stav. Profesor Mondak objašnjava: “Kada političke stavove postaju sve polariziranije, i Demokrate i Republikanci često konstruiraju alternativnu stvarnost u kojoj iznose činjenice za svoju stranu, dok drugu stranu smatraju samo mišljenjem.”
Pitanje je ne samo u tome da ima mnogo netočnih odgovora, već da su mnogi od tih pogrešaka sustavne, jer su ispitanici često formirali svoje odgovore kako bi odgovarali njihovoj stranačkoj narativi.
Promjene u novinarstvu
Trendovi u novinarstvu također ne pomažu. Profesor Mondak ističe da se u današnjem kablovskom novinarstvu često zamagljuje granica između mišljenja i činjenica. Ova situacija dovodi do toga da veliki postotak populacije ne samo da se ne slaže oko činjenica političkih pitanja, već se čak i ne slažu oko definicije što zapravo čini činjenicu.
Što možemo učiniti?
Unatoč mračnim saznanjima, postoje načini za poboljšanje situacije. Mondak i Mettler naglašavaju da provjera činjenica može pomoći, ali je neophodno djelovati preventivno. Edukacija je ključna; trebamo se vratiti u škole, gdje bi svi trebali naučiti razlikovati činjenice od mišljenja.
Medijske organizacije trebaju dosljedno jasno naglašavati kada su njihovi izvještaji temeljen na činjenicama, a kada dijele mišljenja. U protivnom, autori zaključuju, zavaravanje dezinformacijama postaje gotovo neizbježno.
Zaključak
Učenje o razlikovanju između činjenica i mišljenja može napraviti razliku u informiranosti građana. Kao što profesor Mondak objašnjava, “Pogrešno razlikovanje činjenica i mišljenja ostavlja pojedince dezinformiranim ne zato što su pogrešni oko činjenica, već zato što su pogrešni u onome što zapravo čini činjenicu.”
Budućnost informiranosti o političkim temama ovisi o našoj sposobnosti da pravilno razlikujemo činjenice od mišljenja. Kako bismo se učinkovitije nosili s informacijama, moramo se angažirati u obrazovanju i kritičkom razmišljanju.