Povratak Fizičkih Dugmadi u Automobilima: Odgovor na Poziv Vozača i Industrije
U posljednjem vremenu, sve više vozača i stručnjaka iz automobilske industrije poziva na smanjenje razdražujućih ometanja koja se često nalaze u modernim automobilima. Mnogi traže vraćanje fizičkih prekidača i lako dostupnih dugmadi umjesto kompliciranih dodirnih ekrana i nelogičnih izbornika.
Nova Pravila EuroNCAP-a
EuroNCAP, agencija koja se bavi sigurnošću vozila u Europi, najavila je kako će poticati proizvođače koji nude lako dostupne, taktilne prekidače za osnovne funkcije. Ovo može dovesti do situacije gdje proizvođači neće moći ostvariti željenu petu zvjezdicu sigurnosti ukoliko ne ispune ovaj kriterij. Ironično, EuroNCAP je prethodno zahtijevao od proizvođača da implementiraju razne aktivne sigurnosne sustave kako bi postigli visoke ocjene. No mnogima, uključujući i autora ovog teksta, čini se da su ti sustavi više prepreka nego pomoć. Kontinuirano zvonjenje sustava upozorenja na ograničenje brzine, nepredvidiva djelovanja tehnologije održavanja voznog traka i ‘duhovno kočenje’ kada sustav kamere pogrešno interpretira nepostojeću opasnost, samo su neki od problema suvremenih vozača.
Kritika Tehnoloških Rješenja u Automobilima
Denis Le Vot, šef Dacie, svjestan je da su ovi sustavi ključni za percepciju sigurnosti među potrošačima, no većina njegovih kupaca ih često isključuje. Zato je Renault Grupa predstavila dugme koje upravo to omogućava – jednostavnim dugim pritiskom. Direktor strateškog razvoja EuroNCAP-a, Matthew Avery, ističe kako će veliki proizvođači biti “na oprezu” jer je na tamnom obzoru potreba za fizičkim dugmadi.
Rastući trend među proizvođačima je zakopavanje osnovnih funkcija automobila pod slojevima menija dodirnih ekrana. Mnogi se osvračaju na “Tesla efekt”, a frustracija prouzrokovana potrebom za tapkanjem različitih ikona samo da bi se uključila maglenka, pojačalo grijanje ili podesili bočni retrovizori, sve više raste. Također, moderna pretinac za rukavice postaje sve složeniji.
Utjecaj Infotainment Sustava na Vozače
UJednom istraživanju britanske konzultantske kuće TRL, utvrđeno je kako infotainment sustavi otežavaju vrijeme reakcije vozača više od alkohola i narkotika. Vožnja zahtijeva visok nivo koncentracije i vještine; ipak, mnogi proizvođači hvale svoje AI glasovne asistente koji bi trebali olakšati razne funkcije. Kroz praktične testove, međutim, pokazalo se da ovi asistenti ne rade uvijek savršeno, a često je sporije nego osloniti se na mišićnu memoriju za aktiviranje prekidača.
Trendovi i Budućnost U Obliku Touchscreen Tehnologije
Iako su neki proizvođači poslušali povratne informacije kupaca i obećali više fizičkih dugmadi (VW je dobar primjer), drugi se i dalje okreću dominaciji dodirnih ekrana. Mnogi novi električni automobili, posebno oni iz Kine, preuzeli su koncept infotainment sustava iz Tesle, prebacujući sve na izbornike. Na primjer, Mercedes-Benz planira uvesti IMAX sustav u svoja vozila s novim Supersceen sustavom, dok BMW ažurira svoj nekada vrlo taktilni iDrive sustav.
U Sjedinjenim Američkim Državama, Chevrolet je nedavno predstavio potpuno novi interijer legendarne Corvette, koja je sada ispunjena ekranima. S obzirom na to da dizajneri automobila pokušavaju pronaći ravnotežu između modernog, stiliziranog interijera i funkcionalnosti koja je sigurnija i lakša za upotrebu, čini se da su ljudska očekivanja o fizičkim prekidačima konačno učinila svoje.
Zaključak: Vraćanje Fizičkih Dugmadi u Zbog Sigurnosti
Iako proizvođači automobila gleda u budućnost, gdje bi vožnja mogla postati potpuno autonomna, očito je da se vozači vraćaju osnovama. Fizičke kontrole za brisače, svjetla, indikatore i upozoravajuća svjetla konačno će biti pažljivo razmotrene od strane vodeće europske organizacije za sigurnost vozila. Sa sve većim pritiscima na proizvođače da slušaju potrebe korisnika, nadamo se da će se klasični elementi poput fizičkih dugmadi ponovno naći u središtu dizajna automobilskih interijera.