Nova strategija unutarnje sigurnosti Europske komisije
Europska komisija nedavno je predstavila novu strategiju unutarnje sigurnosti koja uključuje plan za “zakonit i učinkovit pristup podacima za provedbu zakona”, kao i pitanja vezana uz enkripciju. Strategija ProtectEU ima za cilj ojačati sposobnost EU-a da “jamči sigurnost svojim građanima” te osigurati “oštriji pravni okvir” s “povećanom razmjenom informacija i dubljom suradnjom”.
Sukob između zaštite privatnosti i potreba za sigurnošću
Ovi novi prijedlozi omogućit će “ovlaštenjima za provedbu zakona da pristupe enkriptiranim podacima na zakonit način, štiteći kibernetsku sigurnost i temeljna prava”. Ipak, platformske poput Signala čak su zaprijetile uklanjanjem svojih proizvoda u zemljama koje nametnu zahtjeve za ukidanjem enkripcije. Aktivisti za privatnost osudili su nedavne zahtjeve britanske vlade za “stražnjim vratima”, upozoravajući da takav potez “ugrožava sigurnost i privatnost milijuna”.
Izazovi i prilike za Europol
Ovo nije prvi put da EU predlaže “stražnja vrata” za enkripciju od kraja do kraja (E2EE), posebno kada je riječ o pretraživanju poruka i komunikacijskih platformi zbog zloupotrebnog materijala. Ovaj projekt također nastoji uspostaviti Europol kao “pravo operativno policijsko tijelo koje će jačati podršku državama članicama”, s ulogom u “istraživanju prekograničnih, velikih i složenih slučajeva koji predstavljaju ozbiljnu prijetnju unutarnjoj sigurnosti Unije”. Cilj je učiniti ga sličnim FBI-u.
Postizanje kohesivne sigurnosne strategije
Budući da je EU sastavljena od 27 suverenih nacija, postoje izazovi u ispunjavanju koherentne i suradničke sigurnosne strategije. Svaka država ima vlastite agencije za provedbu zakona, ciljeve i proračune, što može otežati učinkovitu zaštitu. Ipak, ova strategija nastoji potaknuti “promjenu kulture” kako bi okupila članice Europola.
Izjava Ursule von der Leyen
“Kao što je sigurno, sigurnost je jedan od ključnih preduvjeta za otvorena, vibrantna društva i prosperitetnu ekonomiju”, rekla je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije. “Zato danas pokrećemo važnu inicijativu za bolje suočavanje s prijetnjama sigurnosti poput terorizma, organiziranog kriminala, porasta kibernetskog kriminala i napada na našu kritičnu infrastrukturu. Ojačat ćemo Europol i omogućiti provedbi zakona suvremene alate za borbu protiv kriminala. No, čak i istraživači, poduzeća i građani mogu doprinijeti većoj sigurnosti za sve.”
Zaključak
Europska komisija je jasna – sigurnost građana je prioritet. Kroz ovu strategiju, EU se nada jačanju suradnje između zemalja članica dok balansira potrebne mjere za zaštitu privatnosti i sigurnosti. U svijetu gdje se prijetnje sigurnosti konstantno razvijaju, potrebna je proaktivna prilagodba i suradnja svih dionika.