Duboki lažno što je izazov za budućnost
U posljednjim godinama, duboki lažno postali su sve zabrinjavajuća tema, a lako je zamisliti budućnost u kojoj se njihova izrada toliko usavršila da će nadmašiti čak i naše najbolje metode za njihovo otkrivanje. U takvoj situaciji ova tehnologija može postati korisna kriminalcima ili osobama koje djeluju po narudžbi neprijateljskih država, omogućujući im da stvaraju duboke lažno usporedbe ili klevete ciljane pojedince. Iako ova uznemirujuća mogućnost pripada distopijskoj budućnosti, realnost bi mogla biti bliža nego što mislimo.
Tehnologija koja može prevariti
Prema novoj studiji, rani znakovi ovog scenarija noćne more već su počeli izlaziti na vidjelo. Metode za izradu dubokih lažno sada su u stanju zaobići jednu od taktika za njihovo prepoznavanje: nedostatak pulsa. “Ovdje po prvi put pokazujemo da nedavni visoko kvalitetni duboki lažno videozapisi mogu sadržavati realističan otkucaj srca i minorne promjene u boji lica, što ih čini mnogo teže uočljivima,” izjavio je Peter Eisert, profesor na Sveučilištu Humboldt u Berlinu.
Duboki lažno stvoreni su manipulacijom video i audio datoteka pomoću dubokog učenja. Ove tehnike mijenjaju izraze lica i geste putem suptilnih metoda, poput zamjene između različitih osoba. Ponekad se ova tehnologija koristi za zabavu, kao kada aplikacija može učiniti da izgledate kao životinja ili vam pokazati kako biste mogli izgledati kad budete stariji. No, bez obzira na to je li duboki lažno osmišljen za zabavu ili zloću, do sada je jedna stvar uvijek otkrivala njihove autentičnosti – svi imamo puls, vitalni znak koji se u medicini koristi stoljećima za provjeru ljudskog zdravlja.
Inovativne metode za otkrivanje dubokih lažnih sadržaja
Analiza prolaska svjetla kroz kožu i temeljne krvne žile postala je moderna adaptacija ovog principa i ključni medicinski alat. Na primjer, pulsaoksimetar je jednostavni uređaj za mjerenje razine kisika u krvi i pulsa. Nadalje, takozvana daljinska fotoplethysmografija (rPPP) postaje sve popularnija metoda koja koristi web kamere za daljinsko procjenjivanje vitalnih znakova. Hipotetski, rPPP bi mogla imati zdravstvene prednosti, ali bi se mogla koristiti i za prepoznavanje dubokih lažnih sadržaja.
Prethodna istraživanja koristeći rPPP bazirane detektore dubokih lažno pokazala su dobru sposobnost razlikovanja između stvarnih i dubokih lažnih videozapisa. Iako su neki bili uvjereni da duboki lažno još ne mogu oponašati otkucaje srca, izgleda da bi ova uvjerenja mogla biti zastarjela.
Novi alati u borbi protiv dubokih lažnih sadržaja
Eisert i njegov tim razvili su najmoderniji detektor dubokih lažno koji automatski izvlači i procjenjuje brzinu pulsa iz videozapisa, zahtijevajući samo 10 sekundi snimke lica jedne osobe. Ovaj sustav koristi nove metode za kompenzaciju pokreta i uklanjanje šuma iz videa. Tim je također stvorio skup podataka vožnje, koji su korišteni za stvaranje dubokih lažno različitih identiteta s pokretima lica zabilježenim u videozapisima. Tijekom snimanja, otkucaji srca podložaka su se pratili koristeći elektrokardiogram (EKG). Ova mjerenja omogućila su timu da testira točnost rPPP.
U skladu s rezultatima, sustav je imao razlike od samo dva do tri otkucaja u minuti. Tim je također testirao rPPP na starijim i široko korištenim kolekcijama videa stvarnih ljudi, što je pokazalo da može izvući signale otkucaja srca iz svih autentičnih videa. Međutim, što je s poznatim dubokim lažno? Tim je koristio nove metode izrade dubokih lažno za zamjenu lica između stvarnih videa u njihovoj kolekciji, a rPPP je otkrio pulseve čak i u tim dubokim lažno, iako ih istraživači nisu svjesno uključivali. Ova lažna pulsa često su se činila vrlo realističnima.
Je li borba protiv dubokih lažnih sadržaja izgubljena?
Eisert naglašava da su njihovi eksperimenti pokazali da trenutačni duboki lažno možda prikazuju realističan otkucaj srca, ali ne pokazuju fiziološki realistične varijacije u protoku krvi kroz lice tijekom vremena. “Sugeriramo da bi slaba točka suvremenih dubokih lažo trebala biti iskorištena od strane sljedeće generacije detektora dubokih lažno,” rekao je Eisert.
Zaključak
Kao što se može vidjeti, dok duboki lažno predstavljaju ozbiljnu prijetnju u našoj digitalnoj eri, istraživanje i napredak u tehnologiji detekcije nude nadu u borbu protiv ove zloće. Svjesnost i razumijevanje ovih prijetnji ključni su koraci u jačanju naše zaštite u budućnosti.