Cyberpunk 2077 radi iznad 120fps na 4K u punom traganju svjetlosti koristeći DLSS 4 i generiranje okvira na Nvidijinom RTX 5080 – trebamo li biti zabrinuti za optimizaciju igara?

Nvidia RTX 5000 Serija: GameChanger ili Opasnost za PC Optimizaciju?

Nedavno predstavljena Nvidia RTX 5000 serija donijela je očekivanu visoku cijenu za vodeći model RTX 5090. Međutim, zanimljive vijesti dolaze i s njegovim “malim bratom”, RTX 5080, koji se čini kao pravi “powerhouse” za zahtjevne igre poput Cyberpunk 2077.

Izvanredne Performanse RTX 5080

Prema analizi Digital Foundry-a, Cyberpunk 2077 mogu se igrati iznad 120 fps-a uz 4K rezoluciju i punu path tracing podršku zahvaljujući DLSS 4 tehnologiji i Frame Generation funkciji. Ove brojke su izračunate na temelju progresivnog povećanja temeljne brzine kadrova s inseriranjem dodatnih generiranih kadrova između svakog renderiranog okvira.

Iako još uvijek nije jasno dolazi li ovaj generacijski skok u performansama od sirove snage RTX 5080 ili od nove Multi Frame Generation značajke DLSS 4, dobra vijest je da korisnici RTX 5000 i 4000 serije imaju pristup ovim inovacijama, unatoč dodatnoj latenciji koja se može pojaviti.

Izazovi za Optimizaciju Igrica

Prvo moramo naglasiti da je puni path tracing način igre u Cyberpunk 2077 iznimno zahtjevan standard za svaku grafičku karticu, uključujući RTX 5080 i 5090, kao i za ostale naslove poput Alan Wake 2. Nvidia DLSS i Frame Generation se smatraju ključnim alatima za održavanje visokog broja fps-a prilikom igranja na maksimalnim grafičkim postavkama i visokim rezolucijama.

No, pravi problem leži u oslanjanju na DLSS i Frame Generation koje neki developeri igara sada sve češće prihvaćaju. PC portovi su već dugo vremena bili loše optimizirani, a upotreba tehnologija poput DLSS i AMD-ovog FSR-a često je bila samo improvizirano rješenje za neoptimizirane igre.

Hoće li AI Promijeniti Razvoj Igara?

Novi Multi Frame Generation, ekskluzivan za RTX 5000 seriju, zajedno s DLSS 4, donosi značajne prednosti. Ipak, to također budi zabrinutost da developeri možda neće imati poticaj za pravilnu optimizaciju igara za PC. Iako se može činiti da su AI-generirani okviri korisni u svakoj situaciji, povećana latencija i pojava “ghosting”-a mogu pokvariti cjelokupno iskustvo igranja.

Važno je napomenuti da većina PC gamera još uvijek koristi RTX 3000 ili starije grafičke kartice koje nemaju pristup tehnologijama generiranja kadrova. Prema najnovijem Steam Hardware Surveyu, samo tri od deset najpopularnijih grafičkih kartica su RTX 4000 modeli, a GTX 1650 još uvijek drži četvrto mjesto, iako ne podržava DLSS upscaling, a ni Frame Generation.

Zaključak

Kako se teksture i modeli u igrama nastavljaju puniti detaljima, a developeri se oslanjaju na AI za poboljšanje performansi, gameri koji ne mogu priuštiti nadogradnju mogli bi se suočiti s opasnošću da postanu zanemareni. U budućnosti, s tehnologijama poput DLSS i FSR, nadamo se da će optimizacija igara i dalje ostati prioritet developera, a ne sekundarna stavka u procesu razvoja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Istraživači preuzimaju tisuće zadnjih vrata zahvaljujući isteklim domenama

Next Post

Želite povećati pohranu svog iPhonea za 2TB? SanDisk i ShiftCamove pristupačne male SSD-e mogli bi biti za vas

Related Posts