Blueshift Memory Prezentira Inovativni RISC-V Procesor za Rješavanje Dvostrukih Izazova Uračunavanja
Blueshift Memory, britanska tvrtka specijalizirana za napredne računalne sustave, nedavno je predstavila novu referentnu dizajn RISC-V procesora, s ciljem rješavanja dvije ključne prepreke u računalstvu: Zid Memorije i Zid Energije. Zid Memorije nastaje zbog sporijeg pristupa memoriji u usporedbi s procesorima, dok Zid Energije referira na rastuće troškove energije koji dolaze s prijenosom podataka.
Revolucija u brzini i efikasnosti s BlueFive Procesorom
Prema tvrdnjama ove inovativne tvrtke, njihov BlueFive procesor može isporučiti brzinu izračuna od 5 do 50 puta veću, ovisno o specifičnoj aplikaciji i programskom jeziku. Osim toga, procesor značajno smanjuje potrošnju energije između 50% i 65% minimiziranjem potrebnog prijenosa podataka.
Blueshiftov procesor temelji se na otvorenom RISC-V jezgru koje je razvila OpenHW Group. Uključuje vlastiti Yonder pametni cache i BlueBlaze inteligentni kontroler memorije. Ova kombinacija osigurava eliminciju latencije između memorije i CPU-a, ubrzava izračune i smanjuje potrošnju energije.
Usmjerenost na inovaciju i prakticnost
Peter Marosan, osnivač i CTO Blueshift Memory, izjavio je: “Ova hardverska osnovica je prvobitno stvorena kroz naš uspješni projekt Innovation UK Smart, a od tada je unaprijeđena kao referentni dizajn za samostalni procesor.” Tvrtka radi na razvoju softverskog okruženja za ovaj CPU koristeći TensorFlow, Redis i biblioteke C/C++, što će ga učiniti dostupnim i za Python.
Valorizacija dizajna obavljena je putem FPGA pomoću STREAM benchmarka i testirana je na stvarnim aplikacijama, uključujući umjetnu inteligenciju za računalni vid i Redis in-memory bazu podataka. Blueshift također navodi da njihova ne-Von Neumann arhitektura najbolje funkcionira kada je integrirana i u memoriju i u CPU.
Provedba i budući planovi
Helen Duncan, izvršna direktorica Blueshift-a, napomenula je: “Naš dizajn već je validiran na hardveru, za razliku od drugih CPU rješenja koja imaju cilj ubrzati izračun ili nude samo simulirane rezultate. Ovaj dizajn specifično se bavi Vizijom Memorije – fundamentalnim problemom da je tehnologija memorije zaostala za napretkom procesora, što usporava razvoj.”
Blueshift već surađuje s komercijalnim partnerom koji će poslužiti kao kanal za njihovo RISC-V rješenje. Tvrtka također planira učiniti ovaj referentni dizajn dostupnim drugim kupcima kako bi stvorili vlastite dizajne CPU visoke učinkovitosti.
Uz to, Marosan je dodao: “Surađujemo i s proizvođačem u jugoistočnoj Aziji na stvaranju čipa visoke propusnosti s aktivom Blueshift Memory, a uskoro ćemo dati daljnje informacije o tome.”
Zaključak
Sa svojim naprednim BlueFive procesorom, Blueshift Memory na putu je postaviti nove standarde u brzoj i energetski učinkovitoj obradi podataka. Njihova inovacija ne samo da nudi značajna povećanja brzine, već i mnogo potrebnu efikasnost koju moderni računalni sustavi zahtijevaju. Budućnost računalstva izgleda svijetlo, a Blueshift Memory vodi put prema novim tehnologijama koje će oblikovati naš digitalni svijet.