Borba za čujnost u bučnim okruženjima? Jednostavan trik s rukama može pomoći

Novi istraživački trik za poboljšanje sluha u bučnim okruženjima

Nova studija o procesuiranju govora otkrila je zanimljiv trik koji može pomoći onima koji imaju poteškoća s čitanjem razgovora u bučnim okruženjima. Ako se nalazite u veselim pubovima ili na nekoj nevjerojatnoj zabavi poput kapsule Katy Perry, a ne možete čuti razgovor, to može biti znak gubitka sluha ili poremećaja auditivnog procesuiranja. U tom slučaju, uvijek je dobra ideja konzultirati se s medicinskim stručnjakom.

Kako rafinirati sluh kroz ritam

Istraživački tim pod vodstvom Noémie te Rietmolen sa Sveučilišta Aix-Marseille u Francuskoj pronašao je način pomoću kojeg su sudionici lakše izdvajali razgovor iz šuma. Tim je nadogradio prethodna istraživanja koja su pokazala da pokret i praćenje ritma mogu pomoći u auditivnom procesuiranju. “Slušanje govora aktivira kortikalne regije senzomotornog sustava”, ističu znanstvenici. “Uloga tih područja u jezičnoj obradi je mnogo istraživana, ali njihova potencijalna uloga u analizi vremenskih dinamika govornog signala često se zanemaruje.”

Istraživanje i rezultati

U studiji su francuski govornici slušali 80 dugih rečenica u pozadini buke. Cilj sudionika bio je prepoznati koju riječ su čuli, odabranu s popisa. “Sudionici su u početku vidjeli bijeli fiksacijski križ (0.5 s) koji je označavao početak eksperimenta, nakon čega su čuli ritam koji su trebali pratiti”, objašnjavaju istraživači. Ovaj eksperiment uključivao je grupu koja nije bila zamoljena da tapka s ritmom kako bi se izbjegle komplikacije u obavljanju dvostrukog zadatka.

Bilo je iznenađujuće saznati da je tapkanje u ritmu pozitivno utjecalo na procesiranje, pri čemu su sudionici imali veću vjerojatnost da daju točan odgovor dok su tapkali. Ipak, važno je da se to radi u pravo vrijeme. “Pokazali smo da je blagotvorni učinak periodičnog ritma na razumijevanje govora najučinkovitiji na frekvenciji od otprilike 1.5−2 Hz”, navode istraživači u svojoj studiji.

Univerzalnost ovog fenomena

Iako tim ne može isključiti mogućnost da je ova pojava specifična za francuski jezik, ističu da bi francuski bio prikladniji za segmentaciju na razini slogova. “Naši rezultati pokazuju da razumijevanje govora u buci koristi od tapkanja na razini leksike. To se ne može jednostavno tumačiti kao povezano s ritmičkom prosodijskom strukturom francuskog jezika, već nudi univerzalnu strategiju segmentacije”, objašnjavaju znanstvenici.

Zaključak: Isprobajte tapkanje za poboljšanje sluha

Uz dodatne studije potrebno je potvrditi ovaj učinak i proučiti primjenjivost ovog trika na druge jezike. Također, još uvijek ne znamo hoće li ova metoda koristiti osobama s problemima sluha ili procesuiranja. No, ako imate poteškoća u slušanju razgovora, tapkanje u ritmu od 1.5-2 Hz (tj. 1.5-2 puta u sekundi) može biti dobar korak dok se ne nađe dugoročno rješenje.

Ova studija objavljena je u “Proceedings of the Royal Society B”, a otkriva mogućnosti koje bi mogle promijeniti način na koji se suočavamo s bučnim okruženjima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Legendarni Antikitera mehanizam možda je bio komad smeća

Next Post

Toshibin bežični prijenosni gramofon je Sound Burger 2025. – samo ga nemojte nositi na plažne zabave

Related Posts