Boaty McBoatface: Revolucionarna Istraživačka Misija ispod Filchner Ice Shelfa
Boaty McBoatface, svijetložuti autonomni robotski podmornica koja je razvijena u britanskom Nacionalnom centru za oceanografiju (NOC), uspješno se vratila na brod s kojeg je lansirana nakon što je provela 51 sat pod gotovo 600 metara dubokim Filchner Ice Shelfom (FIS). Tijekom svog putovanja od 108 kilometara (67 milja), Boaty je prikupila dragocjene podatke o obrascima kretanja vode, temperaturi, prisutnosti fitoplanktona i salinitetu ispod 450,000 četvornih kilometara leda koji se nedavno odvojio od Antarktike i sada pluta u Weddellskom moru.
Boaty: Tehnološki Napredak u Istraživanju Oceana
Ova misija je Boatyjeva najdulja od kada je prvi put puštena u rad 2017. godine, te je bila realizirana u suradnji s istraživačima iz Britanske antarktičke službe i Njemačkog instituta Alfred Wegener. Boaty je osmišljen kako bi pratio vrhunski polarnu istraživačku brod RRS Sir David Attenborough, koji se očekuje da će biti gotov 2019. godine.
Problemi tijekom Misije i Izazovi
Tijekom misije, Boaty se suočio s mnogim izazovima. Proveden je više od 32 kilometara (20 milja) udaljen od ruba FIS, zbog debelog sloja leda koji je blokirao put Polarsternu, njemačkom istraživačkom brodu koji je prevozio Boatyja i njegovu posadu. Dr. Adrian Jenkins, vođa projekta, naglasio je važnost uspjeha ove misije: “Obradovan sam uspjehom ove misije. Za inženjere koji su sudjelovali, ovo je bila vrlo izazovna operacija koja nije bila bez rizika,” rekao je.
Izazovne Istraživačke Okolnosti
Uz temperature ispod nule i konstantnu formaciju morskog leda oko broda tijekom otpuštanja i povlačenja, uvjeti ispod leda bili su izuzetno opasni. Jake plimne struje mogle su skrenuti podmornicu s kursa, a tim nije imao komunikaciju s ALR-om tijekom 90% vremena provedenog u vodi. Boaty navigira uspoređujući sonarne mjere s pohranjenim kartama, što predstavlja dodatni izazov.
Budućnost Boaty McBoatface-a
Pošto je Boaty dokazao svoju sposobnost, tim NOC-a s uzbuđenjem planira duža istraživačka putovanja te za preostale podmornice iz iste obitelji. Kada postane operativan, RRS Attenborough će imati malu flotu ALR-ova, koji su osmišljeni za postizanje dubina do 6,000 metara (19,700 stopa) i mogu raditi mjesecima bez ponovnog povezivanja s brodom na površini. Russell Wynn, glavni znanstvenik za robotiku u NOC-u, izjavljuje za BBC: “Razlog zašto je ova misija ispod Filchner Ice Shelfa u Antarktici tako značajna leži u tome što dokazuje koncept novog Boaty aranžmana za dugotrajne misije.”
Zaključak
Misija Boaty McBoatface-a predstavlja značajan korak naprijed u istraživanju morskih dubina i klimatskih promjena. Prikupjeni podaci ne samo da će pomoći u razumijevanju obrasca kretanja vode i klime u Antarktici, već i oblikovati modele za buduće klimatske projekcije. S novim tehnologijama i suradnjom između raznih istraživačkih timova, naš svijet postaje bliže otkrivanju tajni koja skriva podmore.