1000 prijenosnih računala na vašem prstu — proboj u pohrani i obradi DNA mogao bi jednog dana pomoći u pohrani petabajta podataka, ali još nismo tamo

Revolucija u Pohrani Podataka: Novo DNK Rješenje Sveobuhvatne Funkcionalnosti

Tim istraživača s Državnog sveučilišta Sjeverna Karolina i Sveučilišta Johns Hopkins razvio je pionirski DNK sustav koji omogućava pohranu, dohvaćanje, obradu, brisanje i prepisivanje podataka. Ovaj napredak predstavlja prvu sinergiju svih ovih funkcija unutar sustava pohrane temeljenog na DNK, što ima potencijal za transformaciju budućeg načina skladištenja podataka.

Inovacija pod vodstvom Alberta Keunga

Projekt, koji vodi profesor Albert Keung s NC State, predstavlja značajan iskorak u svijetu DNK računarstva. Iako se DNK već dugo vremena promatra kao potencijalno rješenje za dugotrajnu pohranu podataka, dotad nije bila sposobna izvoditi više operacija poput suvremenih elektroničkih sustava. No, nova tehnologija koju je tim razvio mijenja ovo.

Dendricolloidi: Ključ do Složenijeg Skladištenja

Proboj je postignut zahvaljujući stvaranju dendricolloida, polimernih struktura koje omogućuju gusto pohranjivanje DNK bez gubitka kapaciteta. Keung je istaknuo: “Možete pohraniti podatke tisuću prijenosnih računala u DNK strukturi veličine gumice za olovku.” Ovo rješenje moglo bi biti ključno s obzirom na sve veće globalne zahtjeve za podacima, osobito u područjima poput umjetne inteligencije, računarstva u oblaku i upravljanja velikim podacima.

Realna Manipulacija Podacima

Sustav ne samo da pohranjuje podatke, već omogućava i njihovu manipulaciju u stvarnom vremenu, uključujući kopiranje, brisanje i prepisivanje DNK sekvenci. Kevin Lin, vodeći autor studije, objasnio je: “Možemo izvoditi mnoge iste zadatke kao s elektroničkim uređajima – poput brisanja i prepisivanja podataka na istoj površini.”

Sposobnosti Računanja i Budućnost Molekularnog Računanja

Ovaj sustav također je pokazao svoje vještine u rješavanju jednostavnih problema, kao što su Sudoku zagonetke i problemi šaha. Istraživački tim vjeruje da bi ovaj razvoj mogao otvoriti vrata molekularnom računarstvu, potencijalno omogućujući pohranu petabajta podataka u vrlo malim prostorima.

Zaključak

Iako je tehnologija još uvijek u ranoj fazi razvoja, istraživači se nadaju da će dovesti do praktičnih primjena u budućnosti. Studija je objavljena u časopisu Nature Nanotechnology i podržana je od strane Nacionalne zaklade za znanost.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Zašto smrt Jamesa Earla Jonesa ne znači da više nećete čuti glas Darhta Vadera

Next Post

iPhone 16 datumi dostave prednarudžbi već počinju kasniti – do nekoliko tjedana za neke modele

Related Posts