Svjetski prvi robot s 3D-printanom kožom namijenjen pomoći pacijentima s opeklinama u Australiji

Revolucionarna medicinska ispitivanja u Sydneyu: 3D printanje kože

U Sydneyu, Australija, održava se pionirsko medicinsko ispitivanje u bolnici Concord. Ova inovativna procedura koristi vlastite kožne stanice pacijenata za 3D printanje biomaterijala direktno na rane, što pomaže u obnovi tkiva za liječenje pacijenata s opekotinama. Riječima ministra zdravlja Novog Južnog Walesa, Ryana Parka: “Ova tehnologija mijenja život i može napraviti veliku razliku za ljude s ozljedama od opeklina i gubitkom mekog tkiva, a dodatno poboljšava reputaciju Concord Burns Unit-a kao centra izvrsnosti za njegu opeklina diljem svijeta.”

O procesu 3D printanja kože

Nova metoda koja se razvija u suradnji s Inventia Life Science koristi pacijentove vlastite stanice. Tim, surađujući s Laboratorijem za kožu u bolnici, uspješno koriste nove tehnike za stvaranje nove kože pomoću robotskog 3D printera nazvanog LIGŌ Surgical Robot. “LIGŌ ima sposobnost rekonstrukcije svih slojeva tkiva, omogućujući regeneraciju na fiziološki način, s potencijalom za poboljšano zacjeljivanje, integraciju i konačno, smanjenje ili potpuno uklanjanje potrebe za transplantatima,” objašnjavaju na web stranici Inventia Life Science.

Prvi pacijenti i njihova iskustva

Prema izvještaju 9 News Queensland, pet pacijenata već je primilo 3D printanu kožu, a još pet njih planira se podvrgnuti postupku prije nego što istraživanje pređe u sljedeću fazu.

  • Rebecca Jane Torbruegge: Jedna od pacijentica koja je primila ovu inovativnu terapiju bila je Rebecca Jane Torbruegge, koja je zadobila opekline na nozi tijekom vožnje kartingom. Ona je bila iznenađena što nije osjetila bol tijekom postupka, iako je očekivala određenu nelagodu. “Moj najveći izazov bio je ostati mirna šest dana!” izjavila je Torbruegge.

Za Torbruegge i ostale pacijente, ovaj stroj koristi se za printanje kože na mjestu gdje je uzet graft kako bi se liječilo područje opeklina. Istraživači se nadaju da će u budućnosti stroj moći 3D printati direktno na mjestima opeklina, kao i na dubljim ranama.

Gledajući prema budućnosti

“Ovo je budućnost,” izjavila je dr. Jo Maitz, vođa Grupe za istraživanje o opeklinama i rekonstruktivnoj kirurgiji. “Pionirska smo institucija koja provodi 3D printanje uz bolesnički krevet.” Ova tehnološka inovacija može revolucionirati način na koji se liječe opekline i rane, donoseći nadu za bržu rehabilitaciju i bolju kvalitetu života pacijentima.

Zaključak

Ova pionirska studija u bolnici Concord predstavlja značajan korak naprijed u medicini. Uz upotrebu vlastitih stanica pacijenata i napredne tehnologije, možemo očekivati da će se metode liječenja opeklina poboljšati, donoseći učinkovitije i bezbolnije opcije za mnoge pacijente u budućnosti. Ukoliko ste zainteresirani za temu 3D printanja u medicini, svakako pratite daljnji razvoj ovog uzbudljivog istraživanja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Samsung Galaxy S25 Edge donosi novi Galaxy Club – što je zapravo samo novi način plaćanja za vaš telefon

Next Post

Koji je najmlađi jezik na svijetu?

Related Posts