Svinja je upravo imala operaciju uz tim koji djeluje 9.000 kilometara daleko

Revolucionarna telesurgery: Pigs na daljinu iz Züricha

U izvanrednom tehnološkom postignuću, svinja u Hong Kongu nedavno je podvrgnuta endoskopiji, dok je osoba koja je upravljala endoskopom bila udaljena 9,300 kilometara (5,779 milja) u Zürichu, Švicarska. Ovaj suradnički projekt između istraživača ETH Zürich i Kineskog sveučilišta u Hong Kongu omogućio je znanstvenicima da promatraju želudac anestetizirane svinje iz druge polovice svijeta, zahvaljujući iznimno brzi internetskoj vezi i pametnoj robotskoj tehnologiji.

Tehnologija koja pomiče granice

Koristeći joystick PlayStation kontrolera, doktorand Alexandre Mesot uspješno je manipulirao endoskopom u Hong Kongu dok je na ekranu u laboratoriju u Zürichu mogao pratiti slike, s minimalnom latencijom od samo 300 milisekundi. Ovaj podvig smatra se impresivnim napretkom u području telesurgery. Iako je pandemija COVID-19 pokazala što se može postići putem telemedicine, obično bismo pomislili da je prisustvo kirurga ključno tijekom operativnog zahvata.

Međutim, prva transatlantska operacija izvedena je još 2001. godine, a znanstvenici neprestano nastoje pomaknuti granice onoga što se može postići kada kirurg i pacijent ne moraju biti u istoj prostoriji. Nedavna dostignuća čak su omogućila znanstvenicima na Zemlji da upravljaju kirurgijskim robotom na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) — ali to je bio samo 400 kilometara (250 milja) iznad laboratorija u orbiti.

Planiranje i stabilnost veze

Operiranje endoskopom na udaljenostima većim od 9,000 kilometara zahtijevalo je pažljivo planiranje i testiranje, a stabilna internetska veza bila je od presudne važnosti. U trenutku kada se provodila endoskopija, prekid internetske veze bio bi katastrofalan. U operacijskoj sali u Hong Kongu, kirurzi su anestetizirali svinju i sigurno umetnuli endoskop kroz usta u želudac.

Inovacija u dizajnu endoskopa

Ovaj endoskop nije bio običan — razvijen je od strane tima u ETH Zürichu kako bi se moglo navigirati putem magnetskog polja. “Endoskop se može savijati u svim smjerovima zahvaljujući svom magnetskom vrhu; osim toga, manji je i lakši za upravljanje od konvencionalnih uređaja,” izjavljuje Mesot. Njegova fleksibilnost omogućila mu je da savije vrh endoskopa unatrag za 180°, pružajući uvid u ulaz u želudac.

Uz to, mali hvatač omogućio je Mesotu da uzme uzorak tkiva sa stijenke želuca. Budući da je endoskop manji od uobičajenih, a istovremeno izuzetno pokretan, mogao bi se potencijalno koristiti kod ljudskih pacijenata putem nosa umjesto kroz usta, što bi značilo više udobnosti za pacijente, kao i manje sedacije, što je naročito korisno za djecu.

Sljedeći koraci u istraživanju

“U sljedećem koraku našeg istraživanja, nadamo se da ćemo provesti teleoperiranu endoskopiju na ljudskom želucu,” izjavljuje profesor Bradley Nelson iz Multi-Scale Robotics Lab na ETH Zürichu. “Ima puno potencijala u ovoj tehnologiji. Razmišljao sam o minimalno invazivnim postupcima u probavnom traktu, kao što su screening za rak.”

Zaključak

Prema dostupnim informacijama, svinja je prošla postupak bez ikakvih posljedica i vjerojatno nije bila svjesna kako je njezino jutro bilo monumentalno. Ova studija objavljena je u časopisu Advanced Intelligent Systems i označava važan korak prema budućnosti telesurgeryja, otvarajući mogućnosti za brže i učinkovitije medicinske intervencije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Što je “Halo efekt” i kako ga možemo izbjeći?

Next Post

YouTube testira novu tipku za pritisnuti kada ne znate što gledati

Related Posts