Znanstvenici otkrivaju jedan oblik života koji bi mogao preživjeti ekstremna izvanzemaljska okruženja

Identificiranje Lika koji Može Preživjeti na Marsu: Nada za Buduće Kolonizatore

Istraživači su nedavno otkrili oblik života koji bi mogao preživjeti u surovim uvjetima na Marsu, što bi potencijalno moglo pomoći ljudima u kolonizaciji ove crvene planete. Ako ljudi ikada žele stvoriti dom negdje drugdje u Sunčevom sustavu, Mars se čini najizvjesnijim izborom. Ova planeta ima prednosti u odnosu na druge potencijalne lokacije, budući da nije pakleni svijet, ima površinu na kojoj možemo stajati i smještena je na rubu zone pogodnog življenja gdje može postojati tekuća voda. Međutim, kako bismo transformirali Mars u mjesto koje bismo mogli zvati domom, potrebno je ostvariti mnogo toga.

Potrebne Promjene za Naseljavanje Marsa

Za početak, potrebno je osigurati višu temperaturu i neku vrstu prozračne atmosfere. Jedna od ključnih ideja je uzgoj biljaka koje bi mogle pretvoriti 95 posto ugljikovog dioksida u dioksid iz Marsove atmosfere u kisik koji možemo udisati.

Jedinstvene Istraživačke Metode

U novom radu, tim istraživača fokusirao se na ispitivanje sposobnosti jednog posebno otporna oblika života — lišajeva — da prežive na Crvenoj planeti. “Lišajevi nastanjuju raznolike ekosustave širom svijeta, ali su posebno važni u ekstremnim okruženjima kao što su vruće pustinje i hladni polarni dijelovi,” objašnjavaju autori istraživanja. “Poznati su kao ekstremofili, jer mogu preživjeti pri ekstremnim temperaturama, intenzitetu zračenja i dugotrajnim sušnim uvjetima.” Njihova izvanredna sposobnost preživljavanja pod teškim uvjetima potaknula je pomisao da su lišajevi prilagođeni za opstanak u ekstremnim uvjetima svemira.

Testiranje na Marsu

Lišajevi, koji su zapravo hibridne kolonije gljiva i algi i/ili cijanobakterija, odlično su prilagođeni surovim okruženjima uz pomoć svoje sposobnosti da pređu u ametaboličko stanje poznato kao anhidrobioza tijekom sušnih razdoblja. Iako su već testirani na Zemlji, istraživači su odlučili provesti test s dva tipa lišajeva koja su izabrana zbog svojih raznolikih svojstava — Diploschistes muscorum i Cetraria aculeata. Ovi su lišajevi podvrgnuti simulaciji ekstremnih temperaturnih varijacija, X-ray zračenju, tlaku i atmosferi kakva prevladava na Marsu.

Rezultati Istraživanja

Iako C. aculeata nije ispunila očekivanja kada su u pitanju uvjeti zračenja, istraživači su otkrili da D. muscorum pokazuje potencijal preživljavanja na Marsu. “Naša studija je prva koja demonstrira da je metabolizam gljivice partnera u simbiozi lišajeva ostao aktivan u uvjetima sličnim onima na površini Marsa,” rekla je glavna autorica istraživanja, Kaja Skubała. “Ova otkrića obogaćuju naše razumijevanje bioloških procesa pod simuliranim uvjetima Marsa i otkrivaju kako hidrirani organizmi reagiraju na ionizirajuće zračenje, što je jedan od najvažnijih izazova za opstanak i nastanjivost na Marsu.”

Pogled u Budućnost

Ova otkrića su ohrabrujuća, no još uvijek nije vrijeme za slanje lišajeva na Crvenu planetu. Planirana su daljnja istraživanja kako bi se istražili dugotrajni učinci izlaganja marsovskim uvjetima. Ova studija objavljena je u časopisu IMA Fungus.

Zaključak

Kao što vidimo, istraživanje preživljavanja lišajeva na Marsu otvara nova vrata za buduće misije i potencijalne kolonizatore. S dodatnim istraživanjima i razvojem tehnologija, možemo zadržati nadu da će Mars jednog dana postati dom za ljudsku civilizaciju.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nikon predstavlja fotoaparat bez zrcala Z5 II punog formata – ulazna razina postala je bolja, ali i skuplja

Next Post

Ne samo halucinacije: Studija otkriva biološku osnovu iskustava bliskih smrti

Related Posts