Zašto je jezero Urmia iznenada postalo krvavo crveno?

Lake Urmia: The Mysterious Color Change of Iran’s Iconic Lake

U središtu Irana, na granici među provincijama Istočnog i Zapadnog Azerbejdžana, jezero Urmia postalo je simbol srednjoistočne geografije od davnina. Ovaj značajan vodeni akumulator mogao bi se opisati kao pravi dragulj prirode, a njegova povijest proteže se unatrag do brončanog doba, kada su njegovi likovi ukrašavali umjetnička djela iz 9. stoljeća prije Krista. Uz spominjanje geografa Ptolemeja u 2. stoljeću nove ere, jezero je danas proglašeno Ramsarskim područjem, UNESCO-ovom rezervom biosfere te Nacionalnim parkom.

Neobična 2016. godina

Međutim, u travnju 2016. godine dogodilo se nešto neobično: jezero je postalo krvavo crveno. Iako je ova dramatična promjena boje bila privremena, postoji mogućnost da se slične promjene događaju sve češće u budućnosti. Što se zapravo dogodilo? Unatoč mračnom izgledu, uzrok ove promjene bio je nešto sasvim uobičajeno – alge. Prema riječima znanstvenika Mohammada Touriana s Tehnološkog sveučilišta u Stuttgartu, “prethodna istraživanja sugeriraju da je Dunaliella salina odgovorna za crvenilo jezera Urmia.”

Uloga algi Dunaliella salina

  • Dunaliella salina je mikroalga koja se može uspješno razvijati u jezerima poput Urmije.
  • Ove alge zapažaju se kao karakteristična komponenta biota veće slanosti.
  • Što je voda slađa, to su manje šanse za preživljavanje drugih organizama.

Kada su uvjeti saliniteta i intenziteta svjetlosti visoki, Dunaliella salina postaje crvena, a dodatno su njen učinak pojačali Halobacteriaceae, bakterije koje se također hrane soli i koriste crveni pigment za apsorpciju sunčeve svjetlosti.

Ekološke promjene i problemi s vodom

Promjena boje jezera Urmia nije bila izolirani incident. Naime, uz povećanu salinitet, voda ovog jezera je dramatično opadala. Do 2016. godine, zahvaljujući kombinaciji klimatskih promjena i lošeg upravljanja resursima, većina vode iz jezera gotovo je potpuno nestala. “Osjetili smo alarmantno smanjenje volumena vode od 1,03 kubična kilometra godišnje”, rekao je Tourian, ističući da je jezero izgubilo oko 70% svoje površine u zadnjih 14 godina.

Osvježavanje i briga o jezeru

Unatoč nekim inicijativama koje su se provodile s ciljem obnove jezera, poput poboljšanja poljoprivrednih praksi kako bi se smanjila potrošnja vode, situacija se ponovno pogoršala. Do jeseni 2023. godine, jezero Urmia postalo je golem suhi slani poligon, a mnogi su stručnjaci zabrinuti za njegovu budućnost. “Gledamo tragediju kao na dlanu,” rekao je Kaveh Madani, direktor Instituta za vodu, okoliš i zdravlje UN-a.

Slične pojave u svijetu

Iako je promjena boje jezera Urmia bila uzrokovana algama i bakterijama, mnoge druge vode diljem svijeta imaju živopisne boje iz mnogo benignijih razloga. Primjerice, jezero Chott el Djerid u Tunisu često shows vibrantne crvene nijanse zbog visokog saliniteta, a isto vrijedi i za rijeku Betsiboka na Madagaskaru, koja se oboji zbog rđe.

Zaključak

Promjene u jezeru Urmia služe kao upozorenje, dok slične pojave u drugim jezerima valja istražiti. Naša briga za prirodu i okoliš je od suštinskog značaja, jer bi mogli presuditi u borbi za očuvanje ovih dragocjenih ekosustava.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

XEC varijante odgovorne za jedan od deset novih slučajeva COVID-a – Evo koji su simptomi

Next Post

Zavirite u svemir kao nikada prije

Related Posts