Započnite godinu s blistavim meteorskim pljuskom koji doseže vrhunac sutra

Quadrantidi: Najspektakularnija meteorska kiša u siječnju

Jedna od najspektakularnijih meteornih kiša godine doseže svoj vrhunac već u siječnju. Sutra, u subotu 4., Quadrantidi će dosegnuti svoju maksimum s očekivanih 25 meteora po satu, a ponekad i do impresivnih 120 bljeskova na nebu. Ova kiša, iako brza, poznata je po svojoj svjetlosti i redovito isijava svijetle vatrene kugle.

Idealni uvjeti za promatranje

Za ljubitelje noćnog neba, Quadrantidi su pravi pogodak, čak i kada se moraju suočiti s oštrim siječanjskim temperaturama, osobito ako ste u višim geografskim širinama sjeverne hemisfere. Nažalost, ova meteorska kiša je primarno vidljiva na sjevernoj hemisferi, dok na južnoj najčešće doseže tropske širine.

Ako ste u sjevernoj hemisferi, ne zaboravite da je najbolji trenutak za promatranje Quadrantida u satu prije zore, kada je radiacija meteorske kiše najviša iznad sjeveroistočnog horizonta. Veličanstveni meteori izviru iz sazviježđa Boötes, poznatog kao oruščar.

Zašto se nazivaju Quadrantidi?

Mnogi se pitaju zašto se ova meteorska kiša ne zove “Boötidi”, s obzirom na to da izgleda da meteori proizlaze iz ovog sazviježđa. Iako sazviježđa često imaju svoje nazive temeljene na skupinama zvijezda koje su vidljive iz različitih kultura kroz povijest, ime Quadrantidi potječe iz 18. stoljeća. Godine 1922. Međunarodna astronomska unija uspostavila je popis modernih sazviježđa, a Quadrans Muralis, koji je djelomično uključivao Boötes i Draco, bio je dio te povijesne terminologije.

Kako nastaju meteori?

Meteori zapravo ne dolaze iz sazviježđa; oni nastaju kada naš planet prolazi kroz oblake ostataka koje ostavljaju kometi ili asteroidi. Ove sitne svemirske čestice ulaze u atmosferu ogromnom brzinom – za Quadrantide to iznosi otprilike 41 km/s. Izvor oblaka ostataka poznat kao roditeljski objekt je 2003 EH1, bliski objekt Zemlji koji se može smatrati stijenovitim asteroidem ili mogućim “kameno-kometom”, odnosno “mrtvim kometom”. To su kometi koji su ispustili sve svoje volatillne tvari, ostavljajući samo stijene.

Zaključak

Quadrantidi su pravi spektakl za gledatelje noćnog neba i savršena prilika za ljubitelje astronomije da uživaju u prirodnom čudu. Uz malo sreće i tople odjeće, možete svjedočiti ovom nevjerojatnom događaju na nebu. Ne propustite priliku da se divite ljepoti meteorske kiše dok uživate u zimskim noćima!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Moderni čimpanze i drevni ljudi dijele slične obrasce pri odabiru kamenih alata

Next Post

Vonage unapređuje VCC Intelligent Workspace s AI alatima za povećanje produktivnosti

Related Posts