Za možda prvi put u povijesti, meteorit je snimljen kako udara u tlo na videu i zvuku

Povijesni trenutak: Meteor u Kanadi snimljen na video i zvuk

Za možda prvi put u povijesti, meteor je zabilježen na video i zvuk kada je udario u Zemlju, baš ispred doma jednog muškarca. Joe Velaidum iz Marshfielda, na otoku Prince Edwardu u Kanadi, stajao je ispred svoje kuće prošlog srpnja, netom prije nego što je krenuo u šetnju sa svojim psom. Da je ostao malo duže, mogao je postati druga osoba u povijesti koja je službeno pogođena meteorom.

Neočekivana blizina

„Sura je pomisliti koliko je to rijetko i koliko je blizu bila ta susret. Stajao sam upravo na mjestu udarca, samo nekoliko minuta ranije,“ rekao je Velaidum za Compass Media. “Partnerica Laura i ja odlučili smo odvesti pse u brzu šetnju. Nije bilo ništa neobično u tome. Osim što sam se zaustavio na stazici kako bih pomaknuo povodac jer su radnici trebali doći kasnije taj dan kositi travu, a povodac je ležao na travi. Pomislio sam da bih pomogao. Započeo sam s tom rutinskom akcijom na mjestu gdje nikada ne stajem.”

„Sada, na unazad, da sam ostao na tom točno mjestu još samo jednu ili dvije minute, sigurno bih bio pogođen meteorom i vjerojatno bih bio ubijen. Znači, dok sam nevino pomicao taj povodac, meteor se obrušavao prema meni.”

Udar meteora i neobičan pronalazak

Srećom, Velaidum i njegovi psi bili su izvan područja kada je meteorit udario, a ništa nije znao dok se nije vratio sa šetnje i pronašao čudne tamne ostatke na tlu. Provjerivši svoju sigurnosnu kameru, otkrio je snimku trenutka kada su ostatci odbačeni, a izgledalo je jako kao meteoritski udar.

Zapanjujuće, u nekoliko kadrova videa prije udarca, može se vidjeti kako meteor pada na Zemlju. Nakon što je Laurin otac sugerirao da bi mala eksplozija mogla biti udar meteora, Velaidum je marljivo prikupio uzorke ostataka, šaljuci otprilike 7 grama tog materijala Chrisu Herd, kustosu kolekcije meteorita na Sveučilištu Alberta.

Razumijevanje meteora

Iako Zemlja ne pravi buku zbog toga, svaki dan je izložena otprilike 44,000 kilograma meteoritnog materijala. Većina toga izgori bezopasno u našem atmosferi, ali neki materijali dosegnu tlo, gdje se njihova kompozicija može proučiti. Istražujući uzorke koje mu je poslao, kao i dodatne uzorke koje su on i Velaidum prikupili iz tog područja, Herd je utvrdio da se radi o hondritima, najstarijim poznatim stijenama čiji su sastojci nastali tijekom rađanja Sunčevog sustava.

„Nevjerojatno je pomisliti da je ova stjena putovala stotinama milijuna kilometara i sletjela na našu prednja vrata, gdje sam stajao, točno, nekoliko minuta ranije,“ dodao je Velaidum.

Jedinstveni video i zvuk meteora

Iako je to najčešći tip meteorita, cijeli incident je izuzetno rijedak. Zašto? Moglo bi se reći da je to vjerojatno jedini put kada smo snimili video i zvuk meteora koji udara u tlo. „To nije nešto što smo ikada čuli prije,“ rekao je Herd za CBC News. „Iz znanstvenog aspekta, ovo je novo.“

Nijedan drugi pad meteorita nije dokumentiran ovako, kompletno sa zvukom,” dodao je u izjavi Sveučilišta Alberta. „To dodaje novu dimenziju prirodnoj povijesti otoka.” Prema Herdovim riječima, meteor je vjerojatno putovao brzinom od oko 60,000 kilometara na sat kada je ušao u atmosferu, prije nego što se usporio na terminalnu brzinu od oko 200 kilometara na sat prije udarca u tlo. Srećom za Velaiduma, taj trenutak došao je nekoliko minuta nakon što je napustio to područje.

Zaključak

Ova nevjerojatna epizoda ne samo da je osigurala povijesno zabilježavanje udarca meteora, već je i otvorila nova pitanja i temeljila nova istraživanja u znanosti o meteorima. Kao što se vidi, priroda često donosi iznenađenja, i ponekad se čini da ono što izgleda kao običan dan može postati nevjerojatan trenutak u ljudskoj povijesti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

IaaS specijalist Leaseweb želi protresti drvo virtualnih privatnih servera s brojnim VPS ponudama od ispod 5 $/mjesečno

Next Post

Japan se boji da bi mogla doći katastrofalna Nankai megatrusna potresa u sljedećih 30 godina

Related Posts