Vulkan u Boliviji u obliku sombrera odbija umrijeti

Bolivija ima “zombie” vulkan: Uturuncu

Bolivija se suočava s neobičnim fenomenom – “zombie” vulkanom poznatim kao Uturuncu. Iako je tehnički smatran mrtvim, ovaj vulkan u Središnjim Andama još uvijek pokazuje znakove aktivnosti. Ponekad izbacuje oblake plinova, što dovodi znanstvenike do istraživanja njegove neobične anatomije. U ovom članku zaronit ćemo dublje u misterije ovog vulkana koji nije zaboravio svoju prošlost, iako je posljednji put eruptirao prije 250,000 godina.

Postoji li život nakon smrti vulkana?

Terminologija oko vulkana može biti zbunjujuća. Nema strogih pravila koja definiraju kada je vulkan “izumro” ili samo “uspavan”. Ipak, razdoblje od četvrt milijuna godina prilično je dugačko – čak i za vulkane. Unatoč tome, Uturuncu pokazuje jasne znakove vulkanske nemiri s vremena na vreme.

Istraživanje unutarnje anatomije Uturuncua

Stručnjaci sa Sveučilišta znanosti i tehnologije u Kini, Sveučilišta u Oxfordu i Sveučilišta Cornell koristili su seizmičku tomografiju i analizu stijena kako bi prikupili informacije o unutarnjoj anatomiji Uturuncua. Njihovo istraživanje otkrilo je da se vulkanske tekućine i plinovi akumuliraju u rezervoarima ispod kratera vulkana. Ova podzemna aktivnost podiže tlo u središtu, dok rubovi padaju, stvarajući prepoznatljivi oblik “sombrera”.

Sigurnost Uturuncua

Srećom, istraživanje sugerira da Uturuncu ima nizak rizik od erupcije. Koristeći ovaj “sveobuhvatan pristup”, znanstvenici se nadaju primijeniti slične metode na druge vulkane koji pokazuju znakove “života”. Profesor Matthew Pritchard, koautor studije, ističe da bi ova istraživanja mogla biti korisna za više od 1,400 potencijalno aktivnih vulkana i za brojne druge poput Uturuncua koji nisu aktivni, ali ipak pokazuju znakove aktivnosti.

Primjeri “ubijenih” vulkana

Mnogi drugi vulkani diljem svijeta također su imali neobično duga razdoblja mirovanja prije nego su se naglo probudili. Na primjer, vulkan Mount St. Helens u Washingtonu bio je uspavan između prije 11,000 i 4,000 godina, no od tada redovito eruptira. Još jedan fascinantan primjer je Yellowstone, koji je imao svoju posljednju veliku erupciju prije približno 631,000 godina, no još uvijek pokazuje snažnu seizmičku aktivnost i hidrotermalne promjene.

Zaključak

Uturuncu predstavlja jedinstven slučaj vulkanske aktivnosti koja ne prestaje fascinirati znanstvenike. Dok istraživanja nastavljaju otkrivati tajne ovog “zombie” vulkana, ostaje pitanje – kada će se ponovno probuditi? Iako trenutno ne predstavlja opasnost od erupcije, svaka nova informacija pomaže nam u razumijevanju kako vulkani mogu preživjeti kroz tisućljeća i hodati rubom između života i smrti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Vidjela sam nove značajke kupovanja ChatGPT-a u akciji, i ovo bi mogla biti promjena igre koju smo čekali.

Next Post

Pomoć! Svi Dyson ventilatori izgledaju potpuno isto – koji da kupim?

Related Posts