Otkriće o najstarijim zvijezdama u Mliječnoj stazi: Nova istraživanja forme galaksije
Tim astronoma tvrdi da populacija zvijezda starijih od 13 milijardi godina predočava originalni disk iz kojeg je nastala naša galaksija Mliječna staza. Proučavanjem kretanja ovih zvijezda, istraživači su rekonstruktirali oblik protogalaksije, što se, kako kažu, predstavlja neuobičajeni početak za galaksije poput naše.
Razumijevanje Mliječne staze
Iako naša Mliječna staza nije među najvećim galaksijama, značajno je veća od prosječne galaksije u našem dijelu svemira. Ova pozicija postignuta je konzumiranjem manjih skupina zvijezda. Mapiranje miliona zvijezda i njihovih pokreta pomoću Gaia svemirskog teleskopa omogućilo je astronomima da identificiraju skupine zvijezda koje su nekada bile dio tih manje galaksija, čak i kada su se dugo vremena nalazile odvojene od svojih “susjeda”.
Novi izazovi u istraživanju
Iako su današnja otkrića izvanredna, konačni korak u razumijevanju razvoja naše galaksije je identifikacija originalne strukture diska Mliječne staze iz koje su proizašle sve kasnije promjene. Ovo predstavlja izazov, jer su najmasivnije i najsvjetlije zvijezde tog doba već davno ugašene. Preostale manje zvijezde su dobro izmiješane, što otežava analizu.
Međutim, tim kojeg vodi Dr. Maosheng Xiang iz Kineske akademije znanosti tvrdi da su to uspjeli, prateći najstarije zvijezde galaksije i uočavajući razlike između onih starijih od 13 milijardi godina i relativno mladih zvijezda koje su se pojavile nakon 12.5 milijardi godina.
Novi koncept: PanGu
Ova nova struktura koja sadrži zvijezde starije od 13 milijardi godina nazvana je PanGu. Astronomi tragaju za vremenom kada su se prve zvijezde pojavile, a to se vjerojatno dogodilo unutar 400 milijuna godina nakon Velikog praska, odnosno prije otprilike 13.4 milijardi godina. No, ove rane zvijezde nisu nužno bile dio dobro strukturiranih galaksija, već su često bile samo točkice svjetlosti unutar relativno amorfnog plina.
Izazovi teorija o formiranju galaksija
Prema novim istraživanjima, PanGu je imao zvijezde čija je ukupna masa iznosila oko 3.7 milijardi puta veću od Sunca, od kojih je 2.2 milijarde solarnih masa preživjelo, dok su ostale uništene u supernovama. Ne smije se zaboraviti ni to da je taj broj predstavljao samo 0.2 posto trenutne mase Mliječne staze, ali je znatno veći od masa patuljastih galaksija poput Sagittarius Dwarf Galaxije.
Tim također zaključuje da jeMliječna staza dostigla vrhunac formiranja zvijezda prije otprilike 11 milijardi godina, kada je svake godine stvarala nove zvijezde ukupne mase 11 Sunca. Ovo je prilično neuobičajena putanja za galaksije poput naše.
Što donosi budućnost istraživanjima?
Unatoč napretku u istraživanju, još uvijek nije jasno kako su ove rane zvijezde mogle ostaviti trag na Mliječnoj stazi, koji bi doveo do različitih ishoda za nas i našu zvijezdu u odnosu na formiranje galaksije s nasilnijom poviješću. Ipak, tema razvoja galaksija još uvijek ostaje slabo shvaćena.
Značenje imena PanGu
PangGu je dvostruko prikladno ime jer u kineskom jeziku “Pan” označava disk dok “Gu” znači star. Osim toga, PanGu je bio bog u kineskoj mitologiji odgovoran za odvajanje neba i Zemlje.
Ovaj rad objavljen je u časopisu Nature Astronomy i otvara nova pitanja o formiranju i razvoju galaksija, čak i nas samih.
Za više zanimljivih informacija o svemiru i galaksijama, pratite našu stranicu!