Svemirski otpad težak 500 kilograma srušio se izvan sela Mukuku u Keniji

Osveta Svemirskih Otpadaka: Veliki Komad Svemirske Debri Pao u Keniji

Na dan 30. prosinca, stanovnici Mukukua, malog sela u Keniji koje se nalazi otprilike 90 kilometara (56 milja) od glavnog grada Nairobija, suočili su se s nesvakidašnjim događajem. Naime, pronašli su ogroman komad svemirskog otpada. Srećom, nitko nije stradao kada je komad teškog 500 kilograma (1.100 funti) pao na zemlju. Ovaj metalni prsten promjera 2,5 metra (8 stopa) smatra se dijelom rakete koja je odaslana u svemir.

Istraživanje Kenya Space Agency

Na Silvestrovo, članovi Kenya Space Agency posjetili su mjesto događaja kako bi procijenili objekt, potvrdivši da se radi o svemirskom otpadu koji se nije pretvorio u plamen prilikom ulaska u našu atmosferu.

“Preliminarne procjene ukazuju na to da je pao objekt separacijski prsten s lansirne rakete. Takvi objekti obično su dizajnirani da izgore prilikom ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu ili da padnu na nedostupna područja, poput oceana. Ovaj slučaj je izoliran i Agencija će ga istražiti koristeći uspostavljeni okvir prema međunarodnom svemirskom pravu,” izjavila je Kenya Space Agency.

Porast Lansiranja u Svemir

Nakon što je SpaceX uveo redovita lansiranja satelita Starlink, došlo je do značajnog porasta u lansiranju raketa. Više materijala u orbiti i više lansiranja ili podiže vjerojatnost da će neki dijelovi otpasti umjesto da izgaraju ili padnu blizu ljudi.

  • U 2022. godini, dijelovi misije SpaceX Crew-1 pali su u Australiji.
  • Prošle godine, veliki komad SpaceX-ove rakete srušio se na kanadsku farmu.
  • Također, prošle godine, komad svemirskog otpada pao je na kuću u Floridi.

Sigurnost i Odgovornost

“Želimo osigurati javnost da objekt ne predstavlja neposrednu prijetnju sigurnosti. Naši stručnjaci analizirat će objekt, koristiti postojeće okvire kako bi identificirali vlasnika, te javnost obavijestiti o sljedećim koracima i ishodima,” nastavlja izjava.

Kada govorimo o zakonima i pravilnicima u svemiru, postoji mnogo nedoumica. Međutim, Konvencija o međunarodnoj odgovornosti za štetu uzrokovanu svemirskim objektima navodi da je država koja lansira “apsolutno odgovorna za isplatu odštete za štetu uzrokovanu svojim svemirskim objektima”. Iako se u njemu spominje “država”, nije jasno što bi se dogodilo ako bi štetu prouzročila privatna tvrtka. Ovaj članak predstavlja proširenje Članka VII Sporazuma o vanjskom svemiru.

Kenija je također potpisnica ovog sporazuma od 1984. godine i 2023. godine lansirala je svoj prvi satelit za promatranje Zemlje, nazvan Taifa 1. Ova afrička nacija razmatra ponovno uspostavljanje kapaciteta za lansiranje s vlastitog teritorija, zahvaljujući svojoj idealnoj lokaciji blizu ekvatora i oceanom okrenutom prema istoku.

Završna Riječ

Ova nevjerojatna situacija ističe importantnost rasprave o svemirskim zakonima i tehnologijama. Sve više svemirskih lansiranja donosi nove izazove, ali i prilike za zemlje poput Kenije. Naša budućnost u svemiru zahtijeva pažljivo upravljanje, i kenijska agencija spremna je suočiti se s tim izazovima kroz sustavan pristup i inovacije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

DNA otkriva da je australska torbasta krtica još čudnija nego što izgleda

Next Post

Kada se znanstvenica ponovo sastala s kitom koji ju je zaštitio od ogromnog ajkule

Related Posts