Zašto su Nestali? Tajne Gubitka Zvijezda
Krajem ovog tjedna izvijestili smo o priči o tri zvijezde koje su u srpnju 1952. godine zauvijek nestale s noćnog neba, ostavljajući iza sebe misterij s nekoliko mogućih objašnjenja. No, ove zvijezde nisu jedine koje su nestale – daleko od toga. U 2019. godini, projekt VASCO (Nestale i Pojavljujuće Izvore tijekom Stoljeća Promatranja) pokušao je katalogizirati koliko je zvijezda nestalo iz vida u posljednjih 70 godina i otkrio je oko 100 nestalih bez konkretnog objašnjenja.
Što je projekt VASCO?
Projekt VASCO usporedio je slike koje je snimio Pomorski opservatorij SAD-a od 1949. godine nadalje sa slikama iz Pan-STARRS opservacije neba između 2010. i 2014. godine. Tim je koristio softver koji je identificirao oko 150,000 potencijalnih izvora svjetlosti koji su nestali tijekom tih godina. Zatim su se podaci dodatno filtrirali kroz usporedbe s drugim podacima, čime su suzili izbor na 24,000 kandidata. Ovakvim procesom, na kraju su isključili greške uzrokovane kvarovima kamera i sličnim problemima, te su došli do oko 100 obećavajućih kandidata za stvarne izvore svjetlosti koji su nestali iz našeg pogleda.
Kako Zvijezde Nestaju?
Zvijezde mogu izblijedjeti poput Betelgeusea ili eksplodirati kao supernova, ostavljajući trag svjetlosti satima ili danima, no obično ne nestaju bez traga. Jedno od mogućih objašnjenja jest da nisu doživjele supernovu, već su kolapsirale u crnu rupu. No, to se smatra iznimno rijetkim događajem, s omjerom manjem od 1 u 90 milijuna, što vjerojatno ne objašnjava zašto su mnoge točke svjetlosti nestale. Kasnija studija VASCO-a, koja je istraživala dodatne kandidate za nestale zvijezde, utvrdila je da stopa neprepoznate supernovae iznosi manje od 1 u 600 milijuna.
Postoje i druge mogućnosti, poput gravitacijskog lečenja, gdje se prostor-vrijeme iskrivljuje zbog iznimno teških objekata, ponekad magfirajući objekte koji su daleko u pozadini. Također su mogući i drugi kratki bljeskovi svjetlosti, poput gama-žarka koji su zabilježeni u starijim istraživanjima. Bliskiji objekti, poput asteroida, također bi mogli objasniti ova nestajanja.
Potraga za Naprednim Civilizacijama
Dok je proučavanje ovih objekata od interesa astrofizicima koji moraju objasniti mehanizme gubitka zvijezda, jedan od motivirajućih faktora ove potrage bio je istraživanje hipotetske Dysonove sfere – napredne tehnologije koju bi civilizacije mogle iskoristiti za prikupljanje energije s zvijezda okruživanjem suncem punim solarnih panela. Istražujući ove prolazne objekte, mogli bismo (i to je prilično velika mogućnost) naići na tragove napredne civilizacije.
“Ako neka regija neba pokazuje tendenciju proizvoditi iznenađujuće veliki postotak kandidata u odnosu na pozadinu, ta regija ili ‘vruća točka’ mogla bi zaslužiti dodatnu pažnju,” istaknula je druga ekipa u njihovoj 2019. godini u Astronomskom časopisu. Međutim, naknadna studija nije identificirala dobre kandidate za Dysonove sfere, ostavljajući nas s mnogo nestalih zvijezda i oskudnim objašnjenjima.
Zaključak
Svijet astronomije bogat je misterijama, a nestali zvijezde predstavljaju samo jedan od mnogih nedovršenih aspekata našeg razumijevanja svemira. Dok nastavljamo istraživati ove neuhvatljive svjetlosne točke, svakako ćemo otkriti više o tajnama svemira i možda čak naići na tragove naprednih civilizacija.