Što je sljedeće za NASA-inu opterećenu misiju vraćanja uzoraka s Marsa – Hoćemo li ih dobiti prije 2040. godine?

Novi Planovi NASA-e za Misiju Povratka Uzoraka s Marsa

NASA je najavila sljedeće korake za svoju misiju povratka uzoraka s Marsa, ambiciozni projekt usmjeren na prikupljanje više uzoraka s Crvene planete koji će kasnije biti analizirani u sofisticiranim laboratorijima na Zemlji. Ova misija je prvotno ocijenjena kao preskupa, s procijenjenim troškovima od 11 milijardi dolara, a povratak uzoraka bio bi predviđen za 2040. godinu.

Pristupi za Smanjenje Troškova

Na tiskovnoj konferenciji, odlazeći administrator NASA-e Bill Nelson objavio je da agencija sada razmatra dva moguća pristupa kako bi smanjila troškove ključne faze: isporuke uzlaznog vozila na Marsovu površinu. Ovo vozilo, ispunjeno uzorcima prikupljenim od strane rover Perseverance, bit će ispaljeno u svemir. Prvotno je bilo planirano da helikopteri na Marsu dostave uzorke uzlaznom vozilu, no nije jasno hoće li taj plan ostati na snazi.

Da bi se uštedjeli troškovi, uzlazno vozilo će biti manjih dimenzija i neće koristiti solarnu energiju. To otvara mogućnost dva pristupa:

  • Korištenje metode „sky crane”, koja je korištena za spuštanje roverâ Curiosity i Perseverance na Mars.
  • Suradnja s privatnom tvrtkom koja bi razvila lander koji može sletjeti na Marsovu površinu.

Nelson je izjavio: “Istraživanje dvaju potencijalnih putova osigurat će da NASA može donijeti uzorke s Marsa uz značajne uštede u troškovima i vremenu u odnosu na prethodni plan.” Nelson se uskoro povlači kao administrator, te se zahvalio timu NASA-e i strategijskom revizorskom timu, pod vodstvom dr. Marije Zuber, na njihovoj predanosti.

Uzorkovanje i Transport

Uzlazno vozilo bit će ispunjeno sa 30 kanistera uzoraka, većinom sastavljenih od stijena, ali će sadržavati i uzorke tla i atmosfere. Nakon što bude ispaljeno u svemir, sretnut će drugo svemirsko vozilo, one iz Europske svemirske agencije, koje će prevesti uzorke natrag na Zemlju, gdje će sletjeti negdje sigurnije nego da se koristi padobran.

Nelson je naveo da će ove godine biti potrebno 300 milijuna dolara od Kongresa, dok se trošak plana sky crane procjenjuje između 6.6 milijardi i 7.7 milijardi dolara. Komercijalna opcija bi mogla biti nešto jeftinija, od 5.8 do 7.1 milijardi dolara. Prema novom planu, najranije možemo očekivati uzorke 2035. godine, dok je najkasnije 2039. Osoba koja će donijeti odluku o kojem putu krenuti neće biti poznata do druge polovice 2026. godine, a odluku će donijeti sljedeća administracija.

Važnost Misije

Iako su troškovi visoki i vremenski okvir dug, važno je naglasiti značaj ove misije. Rover Perseverance proučava stijene i tlo oko drevnog riječnog delte na Marsu. Jedan od uzoraka izaziva posebnu pozornost jer se smatra mogućim biosigama, što je prvi korak ka otkriću jesu li neka oblika života ikada postojala na Marsu. Samo analizom u laboratorijima na Zemlji možemo dobiti bolje informacije o tim uzorcima.

Zaključak

NASA-in plan za povratak uzoraka s Marsa predstavlja značajan korak naprijed u našem razumijevanju Crvene planete. Kroz pažljivo planiranje i inovativne pristupe, ovaj projekt može donijeti važne informacije koje će oblikovati naše znanje o svemiru i našem mjestu u njemu. U narednim godinama, dok se razvijaju detalji i prilagodbe, uzbuđenje raste za ono što će ovi uzorci otkriti o Marsu i njegovoj prošlosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Orihalcium: Drevni pisci govorili su o tajanstvenom metalu povezanom s gradom Atlantidom

Next Post

Logo Nintendo Switcha 2 mogao bi biti procurio, i upravo je ono što sam očekivao

Related Posts