Složen uzorci isparljivog plina pronađeni u cirkulaciji oko Urana

Uranova Tajna: Astronomija i Nova Otkrića

Uran, sedmi planet našeg Sunčevog sustava, često je bio zapostavljen u istraživanju. NASA ga je istražila samo jednom, putem sonde Voyager 2 koja je poslala impresivne fotografije ovog ledenog diva, koji izgleda poput savršene plave kugle u svemiru. Ipak, Hubble svemirski teleskop redovito promatra Uran, prikupljajući nove podatke dok planet polako kruži oko Sunca na svojoj 84-godišnjoj orbiti. Ovaj članak proučava nedavne spoznaje o atmosferi Urana, koristeći podatke prikupljene između 2002. i 2022. godine.

Jedinstveni Nagib Urana

Prema NASA-i, Uran je jedini planet čiji ekvator gotovo da je okomit na njegovu orbitu, s nagibom od 97,77 stupnjeva. Ovaj intrigantan nagib mogao bi biti rezultat sudara s objektom veličine Zemlje davno u prošlosti. Zbog ove jedinstvene osobine, Uran doživljava najekstremnije godišnje doba u cijelom Sunčevom sustavu. Naime, u skoro svakoj četvrtini Uranske godine, Sunce obasjava svaku polarnu regiju, dok druga polovica planeta tone u 21 godinu dugu tamnu zimu.

Kako Nagib Utječe na Atmosferu

Astronomi su posebno zainteresirani za utjecaj ovog nagiba na atmosferu Urana. Posljednji podatci ukazuju na to da je atmosfera planeta uglavnom sastavljena od vodika, helija, metana te tragova vode i amonijaka. Metan, koji apsorbira crvenu svjetlost, daje planeti karakterističnu tirkiznu boju. Tijekom 20 godina promatranja, tim znanstvenika primijetio je da plin nije ravnomjerno raspoređen po planetu, suprotno plinovitim divovima poput Jupitera i Saturna.

Promjene u Atmosferskoj Strukturi

Tijekom ovog razdoblja, koje je većinom predstavljalo proljeće na sjevernoj hemisferi Urana, razina metana ostala je značajno smanjena na polovima. Međutim, Hubble je zabilježio promjene u aerosolu i strukturi izmaglice. Kako se sjeverna polutka približava ljetnom solsticiju 2030. godine, očekuje se i značajno pojačanje svjetlosti u toj regiji. Zbog neobičnog nagiba Urana, Sunce će tada biti gotovo direktno iznad sjevernog pola planeta.

  • Aerosoli i deplecija metana imaju svoju latitudinalnu strukturu koja se tijekom promatranja nije mnogo promijenila.
  • U polarnim regijama, aerosoli i deplecija metana ponašaju se znatno drugačije.
  • Aerosoli blizu sjevernog pola prikazuju dramatičan porast svjetline, počevši od ranog sjevernog proljeća.

U priopćenju Instituta za znanost svemirskog teleskopa, ističe se kako je “evidentno da solarna radijacija mijenja izmaglicu aerosola u atmosferi Urana.” Ova otkrića nisu samo fascinantna, već i ključna za razumijevanje kako atmosfera ovog dalekog planeta funkcionira, osobito u kontekstu njegovog jedinstvenog orbitalnog ponašanja.

Zaključak

Promatranja Urana nastavit će se dok se godišnja doba budu mijenjala. Ova nova otkrića pružaju svjetlo na kompleksne atmosferske procese koji oblikuju planet. Kako znanstvenici nastavljaju istraživati Uran, nadamo se da će otkriti još neotkrivenih tajni ovog misterioznog ledenog diva u našem Sunčevom sustavu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Mediatek će se udružiti s Googleom kako bi dizajnirao jeftinije, učinkovitije AI procesore za svoju mobilnu diviziju

Next Post

Ljudi se pitaju zašto “Haa čini vruće, a Hoo hladno”

Related Posts