Samo drugi put zabilježeno, dvije novae su vidljive golim okom u isto vrijeme

Fenomenalne Novine na Nepreglednoj Teci Noći

Pojava dviju nova zvijezda, V462 Lupi i V572 Velorum, na noćnom nebu privukla je pažnju astronoma i entuzijasta. U povoljnim uvjetima, moguće je vidjeti oboje bez dodatne opreme poput dalekozora ili teleskopa. Ovo iznimno zapažanje zabilježeno je samo jednom prije, a brzo se odvilo tako da nitko nije primijetio taj trenutak.

Nadamo se T Coronae Borealis

Astronomi su tijekom 2024. godine strpljivo čekali da se pojavi T Coronae Borealis, nova koja se očekuje otprilike svakih 80 godina. Nažalost, T Coronae još uvijek nije pokazala svoju sjajnu stranu, vjerojatno zbog toga što su prvotne prognoze bile manje pouzdane nego što su izvještaji kasnije sugerirali.

Izvanredno V462 Lupi

Kako bi nadomjestili izostanak T Coronae Borealis, V462 Lupi je primijećena 12. lipnja, a njen sjaj je dosegao vrhunac 21. lipnja. Iako se V462 Lupi sada polako gasi, još uvijek je vidljiva golim okom pod pravim okolnostima. Neko vrijeme im se pridružila i nova zvijezda, V572 Velorum, koja je kratko postala svjetlija.

  • V572 Velorum je vrhunac dosegao 27. lipnja, blistajući magnitudom od 4.8, prije nego što je izblijedila na 5.8.
  • V462 Lupi se nije uspjela toliko posvijetliti, ali izblijedila je sporije, održavajući magnitudu od 5.9 tijekom cijelog razdoblja.

Što je vlastito značenje riječi nova?

Termin “nova” doslovno znači “nova zvijezda”, no zapravo se ne radi o novim ili jedinstvenim zvijezdama. Kada je naziv uveden, nije bilo poznato da su te zvijezde rezultat međudjelovanja bijelog patuljka i glavne zvijezde sekvence. Vanjski slojevi obične zvijezde se strahuju i akumuliraju na pratnji, stvarajući uvjete za fuziju koja uzrokuje sjaj koji traje tjednima.

Jedinstvene prilike za promatranje

Većina novae su vrlo udaljene i često se ne primjećuju golim okom. Tek s razvojem teleskopa počeli smo ih vidjeti. Zbog svoje daljine, veoma je teško prepoznati te zvijezde osim ako nisu izuzetno sjajne. Prilike da se vide dvije nova zvijezde istovremeno su prirodno rijetke.

Astronom i fotograf Stephen O’Meara istaknuo je da je ovo “iznimno rijedak događaj, ako ne i povijesni”, dodajući da je jedini sličan slučaj zabilježen 1936. godine, kada je gotovo došlo do preklapanja dviju nova zvijezda.

Gdje i kako ih promatrati

Oba nova, V462 Lupi i V572 Velorum, smještena su duboko na južnom nebu (40° i 53° J), što ih čini nevidljivima iz sjeverne hemisfere, a njihovo promatranje je otežano čak i na srednjim geografskim širinama. Za one koji žive daleko na jugu, preporučuje se traženje tamnog neba ili upotreba dalekozora. Magnitude ispod 6.0 smatraju se vidljivima golim okom, no potrebno je prilično dobro vidjeti za prepoznavanje ovih zvijezda.

Dobar vijest je da su obje zvijezde visoko na južnom nebu tijekom večeri, smještene na suprotnim stranama Južnog Križa. Kako vrijeme prolazi, zvijezde će promijeniti boje, prelazeći iz plave u crvenu dok se hlade.

Zaključak

Promatranje ovih neobičnih pojava na noćnom nebu donosi uzbuđenje među ljubiteljima astronomije. S obzirom na rijetkost situacije s dvjema nova zvijezdama, ovaj trenutak će se zauvijek pamtiti. Ako se nalazite u području pogodno za promatranje, ne propustite priliku da ih vidite prije nego što nestanu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ovaj savjet za Google Pixel 10 me zabrinjava…

Next Post

Novi pristup međuzvjezdanom navigaciji upravo je testiran na svemirskoj letjelici 9 milijardi kilometara udaljenoj

Related Posts