Sagittarius A*: Tajnica Supermasivne Crne Rupe u Središtu Mliječne Staze
Sagittarius A* (Sgr A*) predstavlja supermasivnu crnu rupu koja se nalazi u središtu naše galaksije, Mliječne staze. Iako je među crnim rupama poznat po svojoj mirnoći, ne stvarajući galaktičke meteže, povremeno se ‘upaljuje’. Istraživanje ovih izbijanja kroz različite valne duljine od velike je važnosti za stvoriti modele o ekstremnim uvjetima koji okružuju crne rupe.
Važnost Višeslojnog Promatranja
U proteklim promatranjima, fluktuacije su analizirane u blizu infracrvenom spektru, kao i u submilimetarskoj i radio regiji, pružajući jasnu sliku događanja oko crne rupe. No, postojalo je jedno značajno prazno mjesto u pokrivenosti podataka, koje su astronomi napokon uspjeli popuniti. Što se zapravo događalo u valnim duljinama koje su nadmašivale postojeće modele?
- Sagittarius A* je okružen akrecijskim diskom materijala.
- Magnetne linije prolaze kroz ovaj disk, a kada se približe, mogu se spojiti i osloboditi veliku količinu energije.
- Ovo ponovno povezivanje ubrzava elektrone gotovo do brzine svjetlosti, uzrokujući sinkrotronsko zračenje.
Recentna Istraživanja i Otkrića
S obzirom na nedavan gap u pokrivenosti, istraživači su koristili više observatorija kako bi stvorili jasniju sliku ovih događaja kroz sve vrste svjetlosti. U X-zrakama nije zabilježen nikakav značajan signal, što sugerira da flare nije bio toliko energetski jak. No, moderna promatranja u submilimetarskoj regiji putem Submilimetarske Arhe (SMA) i u srednje infracrvenoj regiji (MIR) korištenjem JWST, pružila su kompletnu sliku tih događanja.
“Naše istraživanje sugerira da može postojati povezanost između promatrane [milimetarske] varijabilnosti i zabilježene MIR emisije flarea,” rekao je vodeći autor, dr. Sebastiano D. von Fellenberg, s Max Planck instituta za radio astronomiju. “Flare Sagittarius A* evoluira i brzo se mijenja, unutar nekoliko sati, i ne možemo zabilježiti sve te promjene na svakoj valnoj duljini,” dodao je dr. Joseph Michail, drugi vodeći autor studije i NSF postdoktorski stipendist na Smithsonian Astrophysical Observatory.
Budućnost Istraživanja Crnih Rupa
Tim istraživača predlaže da bi se ovaj višeslojni pristup trebao nastaviti prilikom studiranja Sgr A*, ali i proširiti na druge objekte poput M87*. Ove dvije supermasivne crne rupe jedine su koje su promatrane izravno zahvaljujući Event Horizon teleskopu.
“Iako naša istraživanja sugeriraju da srednja IR emisija Sgr A* proizlazi iz sinkrotronskog zračenja hlađenja elektrona, još uvijek ima puno toga za razumjeti o magnetskom ponovnom povezivanju i turbulencijama u akrecijskom disku Sgr A*,” izjavio je von Fellenberg. “Ova prva detekcija srednje IR emisije, zajedno s varijabilnošću koju smo vidjeli s SMA, ne samo da ispunjava prazninu u našem razumijevanju uzroka flarea Sgr A*, već također otvara nova važna istraživanja.” Dr. Michail je dodao, “Želimo znati… koje tajne Sgr A* još uvijek skriva i koje nam može otkriti srednja IR emisija? Što se zapravo krije iza varijabilne emisije flarea? U ovom području crne rupe čeka nas obilje znanja.”
Ovo istraživanje predstavljeno je na press konferenciji 245. godišnjeg sastanka Američkog astronomskog društva i prihvaćeno je za objavu u Astrofizikalnim časopisnim pismima. Preprint je dostupan putem arXiv.
Zaključak
Ukratko, nova saznanja o Sagittarius A* predstavljaju ključni korak naprijed u našem razumijevanju supermasivnih crnih rupa. Kako se područje istraživanja nastavlja razvijati, znanstvenici se nadaju da će otkriti još više tajni koje crne rupe drže zatvorene u svojim dubinama.