Prva 3D karta atmosfere egzoplaneta otkriva nikad viđenu klimu

Revolucionarno istraživanje atmosfere egzoplaneta Tylos

Uvod u fascinantno otkriće

Međunarodni tim astronomâ ostvario je nevjerojatan napredak u istraživanju atmosfere egzoplaneta kao nikada prije. Egzoplanet Tylos, poznat i kao WASP 121-b, izuzetno je vrući Jupiter – plinasti div koji se nalazi toliko blizu svoje zvijezde da jedno njegovo “godina” traje samo 30 sati. Ova blizina omogućila je istraživačima da mapiraju atmosferu u tri dimenzije, otkrivajući tajne koje su do sada bile nepoznate.

Karakteristike egzoplaneta Tylos

Tylos je tidalno zaključan prema svojoj zvijezdi, što znači da je jedna strana uvijek okrenuta prema njoj i zbog toga na toj strani prevladavaju ekstremno visoke temperature. S druge strane, u vječnom mraku, uvjeti su znatno hladniji, a znanstvenici su primijetili da vremenski obrasci pomažu u miješanju temperatura.

Izvan svakog očekivanja

„Atmosfera ovog planeta ponaša se na načine koji izazivaju naše razumijevanje kako vrijeme funkcionira – ne samo na Zemlji, već i na svim planetama. Čini se kao nešto iz znanstvene fantastike,“ izjavila je vodeća autorica, Julia Victoria Seidel, istraživačica u Europskoj južnoj opservatoriji (ESO) u Čileu.

  • Razvijena su saznanja o jakom vjetru od željeza koji puše od središta prema rubovima planetarne strane koja je okrenuta prema zvijezdi.
  • Između slojeva atmosfere nalazi se izuzetno brzi mlaz natrija koji se kreće brže od rotacije planeta, ali u istom smjeru.
  • Izgubljeni vodik u prostoru preklapa se s mlazom natrija ispod.

Seidel je dodatno naglasila: „Ono što smo otkrili bilo je iznenađujuće: mlazni tok rotira materijal oko ekvatora planeta, dok se odvaja protok na nižim razinama atmosfere kreće od vruće strane prema hladnijoj strani. Ovaj klimatski obrazac nikada prije nije viđen na bilo kojoj planeti.“

Unikatni klimatski obrasci

Mlazni tok, koji zahvaća polovicu planeta, može ubrzati i snažno zatresti najviše slojeve atmosfere dok se kreće kroz danju stranu Tylosa. Seidel je objasnila: „Čak i najsnažniji uragani u Sunčevom sustavu čine se mirnima u usporedbi.“

Istraživački alati i otkrića

Istraživači su mogli proučiti kretanje i sastav atmosfere koristeći instrument ESPRESSO na Većem velikom teleskopu Europske južne opservatorije. Osim vodika, natrija i željeza, pronašli su i titan ispod mlaznog sloja. Ovo otkriće je fascinantno, jer titan do sada nije viđen, vjerojatno zbog toga što se skrivao duboko u atmosferi planeta.

Budnost i budućnost istraživanja

„Nevjerojatno je da smo u mogućnosti proučavati detalje poput kemijskog sastava i vremenskih obrazaca planete na tako velikoj udaljenosti,“ izjavila je Bibiana Prinoth, doktorandica s Lundskog sveučilišta u Švedskoj, koja je vodila povezanu studiju i suautorka glavne studije. Tylos se nalazi 900 svjetlosnih godina daleko, no tim istraživača predlaže da će, kada se izuzetno veliki teleskop postavi u rad, moći vidjeti ove vremenske obrasce i na manjim, Zemlji sličnim planetima.

Zaključak

Ova otkrića predstavljaju veliki korak naprijed u našem razumijevanju egzoplaneta i njihovih atmosfera. Sa svakim novim istraživanjem, dolazimo bliže detaljnom shvaćanju ne samo Tylos-a, već i mnogih drugih egzoplaneta koji nas okružuju u svemiru. Radoznalost i inovacija nastavljaju oblikovati novu eru astronomskih istraživanja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nova videa prikazuju masovno izbijeljenje na jednom od najnetaknutijih koraljnih grebena na svijetu

Next Post

Thrustmaster lansira SimTask FarmStick X prilagođen Farming Simulatoru 25

Related Posts