Zel’dovichov Efekt: Revolucionarna Istraživanja Elektromagnetskih Valova
Uznemirujuće teorije iz 1969. godine ponovno su došle do izražaja! Idea koja se prvotno pojavila u radovima britanskog fizičara Rogera Penrosea, poznata kao Zel’dovichov efekt, sada je eksperimentalno potvrđena u laboratorijskim uvjetima. Istraživači su uspješno testirali ovaj 50 godina star koncept, otvorivši nova vrata u razumijevanju elektromagnetizma.
Od Penrosea do Zel’dovicha
Izvorno, koncept uzimanja energije iz crnih rupa potekao je od Penrosea. Predložio je da bi snizavanje objekta u ergosferu crne rupe moglo ukrasti energiju i tako omogućiti izvlačenje resursa iz ovih misteroznih objekata svemira. No, nema lakog načina da testiramo ovu ideju jer crne rupe nisu na dohvat ruke. Stoga je beloruski fizičar Yakov Zel’dovich došao na ideju da se istraži krađa energije iz rotirajućeg sustava na praktičniji način.
Dopplerov Efekt u Akciji
The Zel’dovichov efekt povezuje se s Dopplerovim učinkom, fenomenom koji mijenja ton zvuka ovisno o tome približava li se ili udaljava od promatrača. Dok se tradicionalni Dopplerov efekt može postići sa zvukom, Zel’dovichov efekt koristi se za analizu elektromagnetnih valova.
- Linearni Dopplerov efekt: Uobičajen primjer gdje ton sirene hitne pomoći raste dok se približava slušatelju.
- Rotacijski Dopplerov efekt: Ovaj efekt se vrti unutar okruglog prostora dok se valovi zakreću i mijenjaju ton.
Dr. Marion Cromb, vođa studije, objasnio je kako rotacijski Dopplerov efekt može dovesti do stvaranja negativne frekvencije u zvučnim valovima, omogućujući tako krađu energije iz rotacije.
Nova Istraživanja: Elektromagnetizam u Fokusu
U najnovijem eksperimentu, tim je koristio elektromagnetne valove i aluminijski cilindar koji se okreće. Ključni uvjet bio je rotirati cilindar brže od frekvencije dolazne radijacije. Dok je ranija istraživanja bila usmjerena na zvučne valove, ovo je prvi put da se isti princip primjenjuje na elektromagnetne valove.
Cromb je rekao: “Radijacijski valovi koji udaraju u cilindar postaju rotacijski Doppler pomjereni na tako ekstreman način da prelaze u ‘negativnu’ angularnu frekvenciju. Negativna frekvencija ukazuje na negativnu apsorpciju, što rezultira amplifikacijom.”
Budućnost Istraživanja
Tim istraživača planira ispitati ovaj fenomen na kvantnoj razini. “Ova otkrića otvaraju vrata spajanju ideja iz dviju do sada odvojenih znanstvenih disciplina,” navode istraživači. “Zanimljiv je potencijal za realizaciju Zel’dovichove elektromagnetne amplifikacije iz rotirajućeg tijela u kvantnom režimu, što bi moglo dovesti do generacije fotona iz kvantnog vakuuma potaknutog mehaničkom rotacijom.”
Zaključak
Ova studija, objavljena u časopisu Nature Communications, predstavlja ključni napredak u razumijevanju energije i valova. S inovativnim pristupom, istraživači su uspjeli spojiti teorije koje su se činile neodvojivima, otvarajući nova istraživačka pitanja i mogućnosti za buduće eksperimente.