Uzbudljive Ažuriranja iz Misije BepiColombo
Godina 2024. bila je puna uzbuđenja za BepiColombo, zajedničku misiju europske i japanske svemirske agencije – ESA i JAXA. Tijekom priprema za prilazak orbiti oko Merkura, tim na zemlji suočio se s problemima s pogonom koje su natjerale znanstvenike da preispitaju svoje planove. Nakon rizične manevre u rujnu, BepiColombo je sada završio svoju završnu prolaznu misiju prije nego što će letjelica naredne godine ući u orbitu oko ovog fascinantnog planeta.
Izvanredne Slike i Istraživanje Površine Merkura
Tokom ove misije, BepiColombo je zabilježio zadivljujuće slike dok testira instrumente dviju letjelica koje nosi. To uključuje kamere koje su omogućile otkrivanje intrigantnih pejzaža koje će proučavati Mercury Planetary Orbiter (MPO) i Mio, Mercury Magnetospheric Orbiter. Jedno od najzanimljivijih mjesta su trajno zasjenjene površine nekoliko kratera na sjevernom polu Merkura.
- Ovi krateri, poput onih na južnom polu Mjeseca, nikada ne vide sunčevu svjetlost.
- Unatoč blizini Merkura Suncu i gotovo nepostojećoj atmosferi, ti dijelovi mogu sadržavati vodeni led.
- BepiColombo je snimio fenomenalnu sliku terminatora Merkura, linije koja razdvaja noć i dan.
- Na slici se mogu vidjeti krateri Prokofiev, Kandinsky, Tolkien i Gordimer, čije rubove stalno bacaju sjene na njihovo dno.
Geološke Zagonetke i Mysterije
Ova misija je otkrila mnoge značajke sjevernog dijela Merkura, uključujući i najveću ravnu površinu koju je stvorila lava prije otprilike 3,7 milijardi godina. Krateri Henri i Lismer ispunjeni su tom lavom. Međutim, tu je još jedna zagonetna tema povezana s lavom koja je sugerirana na novim slikama.
Kaloris bazen, najveći krater na Merkuru, proteže se na više od 1.500 kilometara. Snaga udarca bila je toliko velika da su iz njega izbijali kanali. Iz jednog od tih kanala duk načina lavina je vidljiva. Ostaje pitanje: da li je lava isticala iz kratera ili se vraćala u njega? Što se tiče geološke starosti, mlađe strukture na Merkuru su svjetlije, ali zašto je to tako ostaje misteriozno.
Što Nas Očekuje u Budućnosti
Unutar tijela BepiColombo, znanstvenici će imati zadatak otkriti još mnoge tajne ovog planeta. Očekuje se da će letjelica ući u orbitu oko Merkura u studenom 2026. godine, a znanstvena misija započet će sljedećih mjeseci. S obzirom na svoja otkrića, BepiColombo će zasigurno donijeti nova saznanja koja će pridonijeti razumijevanju geologije i atmosfere Merkura.
Konačna Razmišljanja
BepiColombo je na putu da otkrije fascinantne tajne Merkura. Snovi o čuvanju važnih podataka o ovom planetu postaju stvarnost dok se bližimo završetku misije. Ovaj nevjerojatan projekt ne samo da donosi pritoke znanja o našem Sunčevom sustavu, već i izaziva znatiželju i uzbuđenje među ljubiteljima svemirskih istraživanja.