Solarni Sustav i Tajne Super-Zemalja
U srcu našeg Solarnog sustava dolazi do fascinantne podjele između stjenovitih i plinovitih planeta. Četiri rock planeta, poput Zemlje, nalaze se blizu Sunca, dok se četiri divovska plinovita planeta nalaze nešto dalje. Između njih leži asteroidni pojas s patuljastom planetom, dok brojne druge male svjetove pronalazimo izvan orbite Neptuna. Međutim, jedan tip planeta, poznat kao super-Zemlje, nedostaje u našem sustavu. Novootkriveni podaci sugeriraju da su super-Zemlje širom svemira često prisutne više nego što je ranije zamišljeno.
Što su Super-Zemlje?
Super-Zemlje su planeti koji su veći od Zemlje, ali manji od Neptuna. Iako je otkriveno gotovo 6,000 potvrđenih planeta, najnovije istraživanje otvara vrata za bolju spoznaju o ovoj vrsti planeta. Ova otkrića potiču znanstvenike da razmisle o važnom pitanju: koliko često možemo očekivati super-Zemlje na velikim udaljenostima od njihove matične zvijezde?
Otkriće OGLE-2016-BLG-0007
Otkriće je proizašlo iz detekcije događaja mikrolenziranja, poznatog kao OGLE-2016-BLG-0007. Mikrolenziranje gravitacije događa se kada sićušno tijelo, poput planeta, prođe ispred zvijezde, što rezultira prividnim povećanjem svjetlosti, zahvaljujući gravitacijskoj sili planeta.
OGLE-2016-BLG-0007 posebno se izdvaja; on je otprilike trećinu teži od Zemlje i orbitira na udaljenosti od otprilike 1.5 milijardi kilometara od svoje zvijezde, koja ima samo 60 posto mase Sunca. Ova udaljenost je veća od one koju Saturn ima u odnosu na Sunce.
U Hrvatskoj podaci i važnost super-Zemalja
Prema riječima glavnog autora Weichenga Zara iz Centra za astrofiziku, otkriće sugerira da bi moglo biti super-Zemalja u svim dijelovima galaksije. Tim istraživača koristio je Korejsku mrežu mikrolenziranja (KMTNet) za analizu podataka. Procjene sugeriraju da dolazi do formiranja super-Zemalja na Jupiterovim orbitama s razmjernom učestalošću od 1 svakih 0.35 zvijezda. S procijenjenih 100 milijardi zvijezda u našoj galaksiji, to moglo značiti 35 milijardi super-Zemalja u udaljenim dijelovima mnogih zvjezdanih sustava.
Co-autori istraživanja, Jennifer Yee iz Smithsonian Astrophysical Observatory i Youn Kil Jung iz Korejskog instituta za astronomiju i svemirske znanosti, ističu kako ova otkrića ukazuju na to da većina planetarnih sustava vjerojatno ne odražava strukturu našeg Solarnog sustava.
Budućnost istraživanja super-Zemalja
KMTNet koristi tri teleskopa smještena u Čileu, Južnoj Africi i Australiji, a mreža se neprestano širi. S dodatnim podacima, istraživači će moći ne samo precizirati procjene, već i bolje razumjeti karakteristike ovih udaljenih svjetova. Planet oko kojeg se događala mikrolenzirajuća situacija, svijetli do njegove zvijezde svakih 40 godina, zbog čega ga nećemo moći promatrati naknadno.
Nadamo se da će buduća istraživanja, kao što su oni pod vodstvom profesora Shude Mao iz Tsinghua University, doprinijeti boljem razumevanju načina na koji se ovakvi planeti formiraju i razvijaju.
Zaključak
Istraživanja super-Zemalja donose nove horizonte u razumijevanju našeg mjesta u svemiru. Dok znanstvenici nastavljaju s radom, nadamo se otkrivanju dodatnih tajni koje skrivaju udaljeni planeti, čineći naše istraživanje svemira još uzbudljivijim. U konačnici, ova otkrića mogu promijeniti način na koji gledamo na planete izvan našeg Solarnog sustava i njihovu učestalost u galaksiji.