Novi Metod za Otkrivanje Života na Marsu i Stranim Svjetovima
Tim istraživača iz Njemačke predložio je inovativnu metodu za traženje života na vanjskim svjetovima, koju vjeruju da bi mogla biti integrirana u buduće misije na Mars. Otkrivanje života na drugom planetu predstavljalo bi revoluciju za čovječanstvo, no samo njegovo otkrivanje ne predstavlja jednostavan zadatak.
Izazovi u Potrazi za Životom
NASA rovers, koji su poslani na Mars, opremljeni su alatima za istraživanje znakova života zarobljenih u stijenama na površini. Prema Belindi Ferrari, profesorici mikrobiologije na UNSW Sydney, trenutna oprema roverâ ne bi mogla otkriti život na Marsu. “U uzorcima s tako malom biomase koristimo visoko osjetljive laboratorijske metode za detekciju mikrobnog života, uključujući gensko sekvenciranje i vizualizaciju stanica uz pomoć mikroskopske analize,” objašnjava Ferrari. “Prototipi za sekvenciranje genoma u terenskim uvjetima se razvijaju, ali nemaju potrebnu osjetljivost za uzorke s niskom biomase.”
Inovativni Pristup: Motilitet kao Biosignatura
U novoj studiji, istraživači su predložili način za otkrivanje znakova života na Crvenom planetu i šire, fokusirajući se na motilitet. “Mikrobni motilitet, usmjerena pokretljivost mikroba uz vlastitu propulziju, može se jasno razlikovati od slučajnog Brownian pokreta uz pomoć mikroskopskih tehnika i stoga je značajna biosignatura života,” ističe tim u svojoj studiji. Smatraju da bi motilitet mogao biti bitna osobina vanzemaljskog života koji se može iskoristiti za njegovu detekciju u resursima oskudnim okruženjima.
Pohod na Motilitet: Istraživanje Ekstremnih Usova
Otkrivanje motiliteta kod mikroba može biti jednostavno na Zemlji, no to je složenije na stranoj planeti. Tim je testirao način poticanja motiliteta kod mikroba. “Testirali smo tri vrste mikroba – dvije bakterije i jednu vrstu arkee – i otkrili da su svi plivali prema kemikaliji nazvanoj L-serin,” objasnio je Max Riekeles, istraživač na Tehničkom sveučilištu u Berlinu. “Ovo kretanje, poznato kao kemotaksa, može biti snažan pokazatelj života i može usmjeriti buduće svemirske misije koje traže žive organizme na Marsu ili drugim planetima.”
- Bacillus subtilis: Ova bakterija prirodno se nalaze u tlima i ljudskom probavnom sustavu, sposobna izdržati temperature do 100°C.
- Pseudoalteromonas haloplanktis: Odabrana zbog svoje sposobnosti preživljavanja u hladnijim temperaturama antarktičkih voda.
- Haloferax volcanii: Arheja koja može živjeti u izrazito slanim okruženjima poput Mrtvog mora.
“Korištenje H. volcanii širi opseg potencijalnih životnih oblika koji se mogu otkriti korištenjem kemotaksnih metoda, čak i kada je poznato da neke arhee posjeduju kemotaktičke sustave,” dodao je Riekeles.
Jednostavna Metoda za Otkrivanje Života
Sva tri proučavana mikroba pokazala su privlačnost prema L-serinu, što ukazuje da bi ova metoda mogla biti učinkovita za traženje znakova života. Tim je pojednostavio proces koristeći ploče s dva odjeljka odvojena tankom membranom, gdje se uzorak stavljao u jedan odjeljak, a L-serin u drugi. “Ako su mikrobi živi i sposobni se kretati, plivaju prema L-serinu kroz membranu,” rekao je Riekeles. “Ova metoda je jednostavna, pristupačna i ne zahtijeva moćne računale za analizu rezultata.”
Iako bi provođenje ove metode na drugom planetu bilo izazovno, potrebno je daljnje usavršavanje ako želimo koristiti ovu tehniku za otkrivanje života na drugim svjetovima. “Ovaj pristup mogao bi učiniti detekciju života jeftinijom i bržom, pomažući budućim misijama da postignu više s manje resursa,” dodao je Riekeles. “To bi mogla biti jednostavna metoda za traženje života u budućim misijama na Marsu i korisna dopuna tehnikama izravnog promatranja motiliteta.”
Zaključak
Ova studija, objavljena u časopisu Frontiers in Astronomy and Space Sciences, otvara nova vrata u potrazi za životom na Marsu i drugim planetima. S novim metodama i pristupima, šanse za otkrivanje života izvan Zemlje postaju sve realnije.