Nova Otkrića u Navigaciji: Kako New Horizons Može Urediti Našu Budućnost u Međuplanetarnom Prostoru
Već tisućljećima, naši su preci za orijentaciju koristili zvijezde. Danas, tehnologija koja putuje prema tim zvijezdama oslanja se na njihovu poziciju kako bi odredila svoju orijentaciju i osigurala da ne izgubi “vid” Zemlje. Međutim, istraživači su nedavno demonstrirali da postoji jednostavniji način navigacije interstellar prostorom, posebno kada se nalazimo daleko od planeta Sunčevog sustava.
New Horizons: Peto Putovanje u Neskončnost
NASA-in sonda New Horizons jedina je peta letjelica koja je namijenjena napuštanju Sunčevog sustava, slijedeći Pioneer 10 & 11 te Voyager 1 & 2. Ova sonda je u srpnju 2015. godine prošla pored Plutona i njegovih mjeseca, a zatim i objekta Kuiperovog pojasa Arrokoth 2019. godine. Danas, New Horizons putuje prema nepoznatom i udaljena je 9,1 milijardi kilometara (5,6 milijardi milja) od Zemlje. Na toj udaljenosti, pozicije Proxime Centauri i Wulf 359 na nebu se značajno mijenjaju iz perspektive letjelice.
Paralaksa: Ključ za Nove Metode Navigacije
U ovoj novoj metodi korištena je paralaksa, fenomen koji se javlja kada se pozicija objekta čini različitom iz različitih pozicija. Paralaksa je ranije korištena za mjerenje udaljenosti zvijezda tijekom kretanja Zemlje oko Sunca.
- Parsec: Udaljenost od 3,26 svjetlosnih godina koja se definira kao udaljenost zvijezde koja se čini pomaknutom za jedan arcsekund kada Zemlja pređe polovicu svoje orbite.
- Najbliža zvijezda: Proxima Centauri, koja je nešto više od 4 svjetlosne godine daleko, dok se Wolf 359, crveni patuljak, nalazi udaljen 7,86 svjetlosnih godina.
Tim istraživača koristio je New Horizons za snimanje ovih dviju zvijezda pomoću Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) kameru koja je ranije korištena za visokorezolucijske snimke Plutona i Arrokotha. Uspoređujući te snimke s mjerenjima Europske svemirske agencije Gaia, tim je bio u mogućnosti utvrditi poziciju sonde s greškom od 40 milijuna kilometara (25 milijuna milja). Iako se čini nesavršeno za pronalaženje restorana, ovo je odličan rezultat za misiju koja je toliko udaljena od Sunca.
Novi Horizonti za Buduće Misije
“Mjerenja su bila unutar našeg očekivanog raspona nesigurnosti za LORRI,” izjavio je voditelj istraživanja, Tod Lauer iz NOIR Lab-a. “Buduće misije u dubokom svemiru s visoko rezolucijskim navigacijskim kamerama trebale bi moći postići daleko bolje pozicije koristeći ovu istu tehniku.”
Ovo otkriće pokazuje da čak i kamera koja nije izvorno dizajnirana za ovu svrhu – i koja je trenutno najudaljenija kamera ikada u radu – može učinkovito navigirati. Kako se pripremamo za buduće misije ka zvijezdama, ovaj pristup može postati neprocjenjiv alat.
Zaključak
Uzbuđenje oko navigacije u dubokom svemiru raste, dok New Horizons otkriva nove mogućnosti za buduće misije. Ova pionirska demonstracija pokazuje da duboko svemirska misija može koristiti svoje sustave za slikanje kako bi se orijentirala među zvijezdama. Kako ističe Alan Stern, vodeći istraživač New Horizons, “iako ova metoda nije tako točna kao NASA-ino praćenje s Zemlje, može biti izuzetno korisna za buduće misije u dubokom svemiru.”
Rad koji opisuje ovu tehnologiju već je prihvaćen za objavljivanje u The Astronomical Journal i dostupan je na arXiv-u.