Uzbudljive vijesti o kometima: C/2025 F2 (Swan)
U proteklih nekoliko mjeseci, sretna smo imali sreću s kometima. Prošlog listopada, komet Tsuchinshan-ATLAS čitavih je tjedana svijetlio na nebu, vidljiv golim okom, uspješno se suočivši s opasnim bliskim susretom sa Suncem. Sada se slično uzbuđenje očekuje s kometom C/2025 F2 (Swan), iako se ne očekuje da će postati toliko svijetao kao njegov prethodnik.
Kako je otkriven komet C/2025 F2 (Swan)
Komet C/2025 F2 (Swan) otkrili su tri građanska znanstvenika: Vladimir Bezugly, Michael Mattiazzo i Rob Matson, na vrlo neobičan način. Umjesto da su promatrali nebo, oni su analizirali slike snimljene od strane Solar and Heliospheric Observatory. Koristili su podatke s instrumenta za analizu solarnih vjetrova (Swan) i samostalno su izvijestili o postojanju kometa između 29. i 31. ožujka. Komet je brzo postao svijetla i trenutno ima magnitudu +7.8 – što nije dovoljno svijetlo za ljudsko oko, ali je vidljivo kroz mali teleskop ili dvogledu.
Što nas čeka s kometom C/2025 F2
Najuzbudljiviji trenutci još uvijek su pred nama, jer komet još nije dostigao svoju najbližu točku Suncu. To će se dogoditi 1. svibnja kada komet bude blizu orbite Merkura. Trenutno se kretanje kometa može vidjeti ujutro prije izlaska sunca u smjeru istoka do sjeveroistoka, kao i neposredno nakon zalaska sunca, nisko na horizontu. U sljedećih deset dana, komet će se podići iznad horizonta u večernjim satima, čineći ga lakšim za uočavanje u povoljnijim terminima, a očekuje se i da će zasjati svjetlije. Procjene sugeriraju da bi mogao doseći magnitudu +5.5, što ga stavlja u vidljivi raspon golim okom!
Što o kometu govore astronomi?
Astronomi smatraju da se ne očekuje da će komet postati svjetliji od te magnitudu, iako su mogući iznenadni ispadi svjetlosti koje je teško predvidjeti. Trenutna svjetlost sugerira da je ovaj komet dovoljno velik, iako nije na razini ‘megakometa’, ali svakako dovoljan da preživi bliski prolaz pored Sunca. Njegova veličina mogla bi olakšati ne-destruktivne ispade.
Trenutna svjetlost i boja kometa
Do sada, komet nije oslobodio mnogo prašine. U stvari, svijetli zelenom bojom, baš poput kometa Nishimura iz 2023. godine, koji je bio nazvan “zelenim kometom” zbog svoje intenzivne boje. Smaragdni ton uzrokovan je diatomskim ugljikom, što je jasan znak da je koma kometa (mutna atmosfera kometa) bogatija plinom nego prašinom.
Zaključak
Komet C/2025 F2 (Swan) pruža nam uzbudljive mogućnosti za promatranje noćnog neba. S njegovim predstojećim približavanjem Suncu, ljubitelji astronomije s nestrpljenjem očekuju dan kada će ovaj komet postati vidljiv golim okom. Ne propustite priliku pratiti njegovu putanju i svjetlost!
Za više informacija o poziciji kometa C/2025 F2 (Swan), možete provjeriti ovdje.