Nešto “čudno” dogodilo se miševima koji su živjeli na ISS-u 37 dana

Utjecaj Svemirske Mikrogravitacije na Ljudske Kosti

Svemir je pun izazova, a jedan od njih je kako ljudsko tijelo reagira na uvjete mikrogravitacije. Ova tema nije samo znanstvena znatiželja, već i ključna točka za buduće svemirske misije. Dugi boravak u mikrogravitaciji može imati različite fiziološke učinke, uključujući gubitak krvnih stanica i slabije kosti. No, jedno pitanje ostaje neodgovoreno: gdje točno dolazi do gubitka kostiju?

Gubitak Kosti u Svemiru

Nedavne studije na miševima konačno donose neka konkretna saznanja o ovom fenomenu. Prema procjenama NASA-e, svaki mjesec proveden u svemiru uzrokuje smanjenje gustoće kostiju koje podupiru težinu najmanje za 1%. To može dovesti do gubitka oko 20% mišićne mase u manje od dva tjedna. Razumijevanje ovih fizioloških promjena ključno je za osiguranje zdravijih putovanja u svemiru, osobito za dugotrajne misije daleko od Zemlje.

Eksperiment na Miševima

Nova istraživanja uključila su ženke miševa koji su proveli 37 dana na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), gdje su pratili rast njihovih kostiju. Tim istraživača usporedio je rezultate s kontrolama na Zemlji, koje su bile smještene u redovite kavezne prostore i u ISS simulatore. Ova istraživanja su pokazala da gubitak kostiju nije uniforman; on se javlja na mjestima gdje su kosti opterećene težinom, dok ostale kosti koje se opterećuju mišićnim radom ne pokazuju iste znakove gubitka. Na primjer, femuri miševa u svemiru su pokazali veći gubitak kosti u odnosu na kralježnicu.

Utjecaj Mikrogravitacije i Radiacije

Istraživanje sugerira da je ovaj gubitak kostiju isključivo posljedica mikrogravitacije, a ne povećane radiacijske okoline. Proces gubitka koštane mase već je objašnjen u ranijim eksperimentima s ribama medaka, koje su također poslane na ISS. Otkriveno je da mikrogravitacija narušava ravnotežu između osteoblasta (stanica koje formiraju kosti) i osteoklasta (stanica koje razgrađuju kosti). U uvjetima svemira, osteoklasti djeluju intenzivnije, a istraživači su otkrili povećanu aktivnost osteoklasta i značajno smanjenje gustoće minerala u kostima ribica u svemiru.

Različiti Tipovi Kostiju

Ova nova istraživanja sugeriraju da ne doživljavaju svi tipovi kostiju isti gubitak. Kosti koje su opterećene težinom, poput femura, gube masu, dok neke druge ostaju nepromijenjene, a čak su zabilježeni slučajevi gdje su mandibule i lubanje postajale gušće. Ovo bi moglo biti posljedica povišenog krvnog tlaka u gornjem dijelu tijela tijekom prvih nekoliko dana orbite, što dovodi do otečene lica, glavobolja te utječe na osjetilo mirisa. Međutim, ovo stanje nestaje kada tijelo počne izbacivati višak krvi.

Zaključak

Ova nova saznanja iz istraživanja na miševima, objavljena u časopisu PLOS One, mogu imati značajne implikacije za buduće svemirske misije i zdravlje astronauta. Razumijevanje načina na koji mikrogravitacija utječe na ljudske kosti ključno je za planiranje zdravijih i sigurnijih putovanja u svemir. Kako se svemirske misije razvijaju i produžuju, važno je nastaviti istraživati kako očuvati zdravlje astronauta na duge staze.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Strana grobnica faraona Šepseskafa možda ima astronomsko objašnjenje

Next Post

Nova vrsta “vilinske lampe” otkrivena u Maleziji već je kritično ugrožena

Related Posts