Poruka Carla Sagana budućim astronautima na Marsu
Carl Sagan, omiljeni astronom i komunikator znanosti, jednom je zabilježio poruku za buduće astronaute koji će kročiti na planet Mars. Sagan je bio strastveni zagovornik istraživanja Crvene planete, vjerujući da bismo trebali otići tamo kako bismo je proučili kao analogiju za našu vlastitu planetu, tražeći moguće znakove života i jednostavno uživajući u romantici istraživanja Marsa.
Poziv na otkrivanje
Godine 1996., neposredno prije nego što je umro od upale pluća 20. prosinca, Sagan je snimio poruku za buduće astronaute. “Ja sam Carl Sagan. Ovo je mjesto gdje često radim u Ithaci, New York, blizu Sveučilišta Cornell. Možda možete čuti, u pozadini, vodopad od 60 metara, koji je vjerojatno – pretpostavljam – rijetkost na Marsu, čak i u vremenima visoke tehnologije,” rekao je Sagan u snimci.
Znanost i znanstvena fantastika
Sagan je objasnio kako su znanost i znanstvena fantastika tijekom prošlog stoljeća vodile plodnu interakciju. Znanstvenici otkrivaju nove spoznaje, što inspirira pisce znanstvene fantastike, a mladi ljudi koji čitaju ove priče uzbuđuju se i postaju znanstvenici koji otkrivaju više o Marsu. Ova cirkularna dinamika je igrala ključnu ulogu u našoj trenutnoj sposobnosti putovanja na Mars.
“To je svakako bio važan faktor u životu Roberta Goddarda, američkog pionira raketnoplovstva, koji je, mislim, više od bilo koga drugog, otvorio put za našu stvarnu sposobnost odlaska na Mars. I zasigurno je odigrao ulogu u mom znanstvenom razvoju,” dodao je Sagan.
Razlozi za istraživanje Marsa
Sagan se pitao zašto smo na Marsu. Možda smo tamo jer smo shvatili kako moramo pažljivo premještati male asteroide kako bismo izbjegli mogućnost katastrofalnog udarca na Zemlju. “I dok smo u blizini Zemlje, samo je jedan skok do Marsa,” istaknuo je.
Druga mogućnost koju je Sagan razmatrao bila je da ljudske zajednice na mnogo svjetova smanjuju šanse za izumiranje uslijed katastrofa na jednom planetu. Postavio je i pitanje moguće znanstvene slave koju bi istraživanje Marsa moglo donijeti, naglašavajući našu urođenu nomadsku potrebu.
“Sve u svemu, bez obzira na razloge zašto ste na Marsu, drago mi je da ste tamo. I rado bih bio s vama,” zaključio je Sagan.
Poruka na Marsu
Zahvaljujući The Planetary Society, koju je Sagan suosnovao, ova poruka je poslana na Mars, gdje je stigla 25. svibnja 2008. godine, došavši zajedno s NASA-om Phoenix landerom. Poruka se sada nalazi na površini Marsa na arhivskom mini-DVD-u od silikatnog stakla, za koji se nadaju da će trajati stotina, a potencijalno i tisuća godina.
Zaključak
Carl Saganova poruka ne samo da odražava njegovu strast prema istraživanju svemira, već i inspirira nove generacije da se uključe u znanost i istraživanje. Dok Mars postaje sve stvarnija destinacija za čovječanstvo, njegova poruka ostaje snažan podsjetnik na našu potragu za znanjem i avanturom.