Nova Otkrića: Tri Ultra-Slaba Džinovska Galaksija
Astronomi su nedavno objavili izvanredno otkriće – tri ultra-slaba dvodimenzionalna džinovska galaksija, koja su dosad bila neviđena. Ove galaksije su male i izolirane, s tek nekoliko stotina do tisuću zvijezda, a bez prisutnosti plinova. Ovo je dramatično drugačije od naše ogromne galaksije, koja ima oko stotinu milijardi zvijezda i koju okružuju mnoge patuljaste galaksije, poput Velikog Magelančeva Oblaka, koje su znatno veće od ovih tri.
Izolacija i Starost Galaksija
Galaksije su smještene u zviježđu Skulptora i nazvane su Skulptor A, B i C. Sve njihove zvijezde su stare, što ukazuje na to da su odavno prestale stvarati nove. Zbog svoje male veličine i slabog sjaja, nisu automatski otkrivene tradicionalnim računalnim algoritmima – otkrivene su oku. “Bilo je to tijekom pandemije,” izjavio je prvi autor studije, astronom David Sand s Arizone. “Gledao sam televiziju i pregledavao DESI Legacy Survey preglednik, fokusirajući se na dijelove neba za koje sam znao da nisu pretraženi. Nakon nekoliko sati ležernog pretraživanja, odjednom! Pojavile su se.”
Moguća Povezanost s Galaksijom NGC 300
Skulptor C može biti udaljeni satelit galaksije NGC 300, koja se nalazi oko 6 milijuna svjetlosnih godina daleko, dok je Skulptor A bliže nama, dok se Skulptor B vjerojatno nalazi još dalje. Ipak, sve ove galaksije su daleko od većih susjeda te su prilično izolirane, što predstavlja izazov kada je riječ objašnjenju zašto su prestale stvarati zvijezde već u ranom svemiru.
Utjecaj Galaksija na Stvaranje Zvijezda
Gravitacijski utjecaj mnogo veće galaksije u blizini može uzrokovati gubitak dragocjenog plina potrebnog za formiranje zvijezda. Ove ultra-slabne patuljaste galaksije su premale da zadrže plin ako se u blizini nalazi veća galaksija – no ovdje to nije slučaj. Istraživači sugeriraju da je odlazak ovih galaksija uzrokovan Epohom Reionizacije, razdobljem u ranom svemiru kada je svjetlost mladih sjajnih zvijezda uklonila elektrone iz hidrogena prisutnog u svemiru. Za male galaksije poput ovih, proces reionizacije mogao je potpuno ispariti plin koji je mogao biti korišten za stvaranje zvijezda.
Daljnja Istraživanja i Planovi
“Nikad ne znamo koliko je jak ili ujednačen ovaj reionizacijski efekt,” objašnjava Sand. “Može biti da je reionizacija neujednačena, da se ne događa svuda u isto vrijeme. Našli smo tri od ovih galaksija, no to nije dovoljno. Bilo bi lijepo da imamo stotine njih. Ako bismo znali koji udio je pogođen reionizacijom, to bi nam reklo nešto o ranom svemiru što je inače vrlo teško istražiti.”
Tim planira koristiti ove galaksije kako bi obučio neuronsku mrežu za identifikaciju više ovakvih objekata, čime bi se ubrzala otkrića. Galaksije su daljnje istraživane pomoću Gemini South-inog Gemini Multi-Object Spectrograph (GMOS), koji je pružio detalje o tome da su vrlo davno prestale stvarati zvijezde.
Zaključak
“Epoh Reionizacije potencijalno povezuje strukturu svih galaksija današnjeg dana s najranijim formiranjem strukture na kozmičkoj razini,” dodaje Martin Still, direktor NSF programa za Međunarodnu Gemini Opservatorij. “DESI Legacy Surveys i detaljna praćenja od strane Geminija omogućuju znanstvenicima da provedu forenzičku arheologiju kako bi razumjeli prirodu svemira i kako je evoluirao do svog trenutnog stanja.”
Ovi rezultati predstavljeni su na 245. sastanku Američkog astronomskog društva i objavljeni su u časopisu The Astrophysical Journal Letters.