Uzbudljive Novosti o NASA-inom Voyager 1 Misiji
Nakon nekoliko teških godina, imamo izvrsne vijesti vezane uz NASA-inu misiju Voyager 1. NASA je uspješno aktivirala potisnike na starom svemirskom brodu s nevjerojatne udaljenosti od 24.630.000.000 kilometara (15.310.000.000 milja). Voyager 1 je prešao dalje od bilo kojeg objekta koji je čovjek ikada stvorio, prelazeći heliopauzu i ulazeći u međuzvjezdani prostor. Tijekom ovog putovanja nastavlja slati korisne podatke na Zemlju, pomažući nam da naučimo o prostoru između zvijezda izvan našeg Sunčevog sustava.
Zanimljivo je da Voyager 1 to čini s tek 69,63 kilobajta memorije, koristeći dijelom i kod napisan u zastarjelom programskom jeziku Fortran 5. Voditelj projekta Voyager, Suzanne Dodd, objasnila je za NPR: “Gumb koji pritisnete da otvorite vrata svog automobila ima više računalne snage od Voyagerovih svemirskih brodova. Izvanredno je da su još uvijek u letnoj misiji, i to više od 46 godina.”
Poteškoće s Voyagerom
Međutim, posljednjih godina svemirski brod pokazuje znakove starenja. Ponekad je počeo slati ponavljajuće uzorke 1 i 0, umjesto korisnih znanstvenih podataka. Ovaj problem, koji je bio rezultat oštećenja memorije, srećom je otklonjen naredbama poslanim na svemirski brod. No, problemi s Voyagerom nisu završili. NASA je otkrila problem s potisnicima sonde, koji je bitan za usmjeravanje sonde prema Zemlji kako bi primala komande i slala korisne podatke.
- Prema NASA-i, “Nakon 47 godina, cijev za gorivo unutar potisnika postala je začepljena silikonskim dioksidom, nusproizvodom koji se pojavljuje s vremenom iz gumene dijafragme u rezervoaru za gorivo svemirskog broda.”
- Cijeđenje smanjuje učinkovitost potisnika u generiranju sile.
Kako Funkcioniraju Potisnici
Kada su operativni, potisnici na tekući hidrazin trebali bi ispuštati sitne, vrlo kratke ispuste plina radi prilagođavanja smjera svemirskog broda prema Zemlji, što trebaju činiti oko 40 puta dnevno. Voyager je opremljen s tri seta potisnika, dva za pogon i jedan za korekciju putanje. Godine 2002. prvi potisnik za pogon počeo je pokazivati znakove začepljenja, a NASA je prešla na korištenje drugog. No, i on je u 2018. godini počeo pokazivati znakove začepljenja.
Na rubovima Sunčevog sustava i više ne izvodeći manevre, NASA se prebacila na potisnik za korekciju putanje. Međutim, taj tip potisnika sada je još više začepljen od prethodna dva, a NASA je provela mjesece planirajući prijelaz na jedan od manje začepljenih potisnika. Ovaj proces puno je složeniji nego što biste možda pomislili, a vjerojatno ste već svjesni koliko je zahtjevno prebacivanje potisnika na svemirskom brodu koji se nalazi dalje od bilo kojeg drugog ljudskog objekta.
Izazovi U Održavanju Energije
Kako bi sačuvali energiju dok su znanstveni instrumenata i dalje u funkciji, NASA je isključila nekoliko instrumenata i grijača. Uključivanje potisnika nakon dugog razdoblja hlađenja moglo bi dovesti do kvara, pa je NASA prethodno zagrijala potisnike. Budući da je energija u deficitu, tim je morao isključiti jedan od glavnih grijača svemirskog broda kako bi uključio grijač potisnika. Dana 27. kolovoza, ovo je učinjeno na sat vremena, prije nego što su ponovno aktivirali potisnik.
Unatoč uspjehu, i dalje se može usmjeriti prema Zemlji, misija Voyager 1 bliži se kraju. Kako opskrba energijom opada, očekuje se da će svemirski brod ploviti bez cilja u međuzvjezdanom prostoru.
Zaključak
NASA-in Voyager 1 nastavlja fascinirati svijet svojim nevjerojatnim putovanjem kroz svemir. Osim što predstavlja ljudsku znatiželju i inovaciju, također nas podsjeća na krhkost i trajnost tehnologije. Izbori i izazovi s kojima se susreću u održavanju ovog povijesnog svemirskog broda ostavljaju nas u iščekivanju daljnjeg istraživanja svemira.