Što Znači Napustiti Zemljinu Atmosferu?
Jeste li se ikada zapitali gdje točno završava Zemljina atmosfera? Unatoč popularnim vjerovanjima, ni jedan astronaut u povijesti nije napustio Zemljinu atmosferu. Iako imena poput Jurija Gagarina, Neila Armstronga ili Valentine Tereškove često povezujemo s putovanjima u svemir, svi oni su se zapravo kretali unutar Zemljine atmosfere. Da, čak i Međunarodna svemirska postaja (MVP) se nalazi unutar tih granica, i doživljava gravitaciju otprilike 90% snage koju osjećamo na razini mora.
Granice Atmosfere
Ekspert za heliofiziku iz NASA-e Doug Rowland objasnio je u videu: “Dok razmišljate o atmosferi u kojoj živimo i dišemo ovdje na Zemlji, ona se ne završava iznad naših glava. Ne prestaje na Mount Everestu. Ona nastavlja i nastavlja, postajući sve manje gusta dok se penjete više.” Čak i na visini MVP-a, koja iznosi samo nekoliko stotina milja iznad Zemlje, i dalje postoji dovoljno zraka da uspori postaju. Bez dodatne potporne snage raketa, postaja bi se vratila na Zemlju zbog otpora zraka, baš kao kada vozite automobil.
Kármánova Linija i Granica Svemira
Problem je u tome kako definiramo našu atmosferu. Dok imamo praktične razloge za definiranje ruba svemira, poput svemirskih ugovora, međunarodno priznata granica svemira poznata je kao Kármánova linija, koja se nalazi na visini od 100 kilometara (62 milje) iznad površine Zemlje. Prema NASA-i, iako većina Zemljine atmosfere leži ispod ove točke, to nije stroga granica. “Iako ne postoji jasna granica između gdje završava Zemljina atmosfera i gdje počinje svemir, većina znanstvenika koristi Kármánovu liniju da označi prijelaznu točku, budući da 99.99997 posto Zemljine atmosfere leži ispod ove točke,” objašnjava NASA.
Proširenje Atmosfere
Zanimljivo je da studija iz veljače 2019. godine, koja je koristila podatke NASA-ine/Europske svemirske agencije (ESA) o Solaris i Heliosferskoj promatračnici (SOHO), sugerira da najudaljeniji dijelovi Zemljine atmosfere — oblak atoma vodika zvan geokorona — zapravo mogu dosegnuti gotovo 391,000 milja (629,300 kilometara) u svemir, daleko izvan orbite Mjeseca. Istraživanje je otkrilo da na oko 60,000 kilometara (37,280 milja) iznad Zemlje još uvijek ima otprilike 70 atoma vodika po kubnom centimetru. Čak i kada su astronauti kročili na Mjesec, oni su se još uvijek nalazili unutar naše atmosfere, premda se ta brojka smanjuje na oko 0,2 atoma po kubnom centimetru na Mjesečevoj udaljenosti.
Neobične Otkrića o Zemljinoj Atmosferi
Podaci iz ESA/NASA-ine SOHO otkrili su da se Zemljina atmosfera proteže do oko 50 puta više od radijusa Zemlje. Igor Baliukin iz Ruske svemirske istraživačke institucije, glavni autor rada koji je predstavljao rezultate, rekao je: “Mjesečev orbit gotovo prolazi kroz Zemljinu atmosferu.” Ovo otkriće bilo je iznenađujuće, s obzirom na to da su znanstvenici prethodno zanemarili slične promjene zabilježene prije više od dva desetljeća.
Svemirska Atmosfera Sunčevog Sustava
Osim toga, i Zemlja i Mjesec tehnički se nalaze unutar atmosfere Sunca. “Tu imamo neku vrstu dihotomije gdje prelazite iz Zemljine atmosfere u Sunčevu atmosferu. A zatim, kada dosegnete heliopauzu i granicu heliosfere, izlazite iz toga,” nastavio je Rowland. “Dakle, ako je pitanje ‘Gdje počinje svemir?’, to ovisi o vašoj perspektivi. Ako želite znati ‘Gdje završava atmosfera?’, to je otprilike 400 milja iznad vaše glave.”
Zaključak
Sve u svemu, atmosfera Zemlje postavlja mnoga pitanja o našem mjestu u svemiru. Izvještaji i istraživanja poput onih iz NASA-e i ESA-e otkrivaju složenosti ovih granica i neprestano nas podsjećaju da prostor iznad nas nije prazan. Prepun je raznih tajanstvenih elemenata koji čekaju da budu otkriveni. Na kraju, dok istražujemo svemir, važno je upamtiti da je ono što mislimo da znamo uvijek podložno promjenama i novim otkrićima.