NASA-ovi Voyager 1 i Voyager 2: Kraj jedne ere istraživanja svemira
NASA-ovi svemirski brodovi Voyager 1 i Voyager 2 otputovali su dalje od Zemlje od bilo kojeg drugog ljudskog objekta, šaljući natrag korisne znanstvene podatke s ruba Sunčevog sustava. Nakon 47 godina boravka u svemiru, ovi svemirski brodovi pokazuju znakove starenja i približavaju se kraju svojih misija.
Tehnički izazovi Voyager-a 1 i 2
Problemi s Voyager 1 dokumentirani su u više navrata. Nedavno je ova letjelica poslala nejasan ponavljajući uzorak i zatrebala promjenu potisnika – a NASA je to isporučila s udaljenosti od 24.630.000.000 kilometara. Voyager 2 je također doživio slične poteškoće, uključujući slanje skupa naredbi s Zemlje koje su slučajno usmjerile letjelicu dva stupnja dalje od Zemlje. Ovi problemi će se s vremenom samo povećavati, kako sustavi pokretani plutonijem polako gube energiju.
Planovi za budućnost svemirskih brodova
Da bi odgodila trenutak kada će svemirski brodovi postati svemirski otpad, NASA planira postupno isključiti instrumente na brodu. “Neprekidni proces raspadanja znači da generator svake godine proizvodi nešto manje energije,” objasnio je NASA 2023. “Za sada smanjenje energije nije utjecalo na znanstvene rezultate misije, no kako bismo nadoknadili taj gubitak, inženjeri su isključili grijače i druge sustave koji nisu bitni za održavanje letjelice u radu.”
Nažalost, došlo je vrijeme da se isključi jedan od instrumenta Voyager 2 kako bi se drugi instrumenti, kao i sam Voyager 2, održali u funkciji. NASA-ov Jet Propulsion Laboratory (JPL) objavio je da je sada isključio poznati instrument za proučavanje plazme, koji je potvrdio da je sonda napustila heliosferu i ušla u međuzvjezdani prostor 2018. godine.
Odluka o isključivanju jednog od instrumenata
Dok je teško pustiti instrument koji prikuplja podatke iz dalekog i zanimljivog dijela Sunčevog sustava, tim je donio odluku da ga isključi kako bi održao rad četiri druga instrumenta. “Instrument za proučavanje plazme sastoji se od četiri ‘šalice.’ Tri šalice usmjerene su prema Suncu i promatrale su solarni vjetar dok su bile unutar heliosfere. Četvrta je usmjerena pod pravim kutom prema pravcu drugih triju i promatrala je plazmu u planetarnim magnetosferama, heliosferi i sada, međuzvjezdanom prostoru,” objasnio je NASA JPL u izjavi.
“Kada je Voyager 2 izašao iz heliosfere, protok plazme u tri šalice okrenute prema Suncu dramatično je opao. Najkorisniji podaci iz četvrte šalice dolaze samo jednom svakih tri mjeseca, kada letjelica napravi 360-stupanjski okret na osi okrenutoj prema Suncu. Ovaj čimbenik je doprinio odluci misije da se ovaj instrument isključi prije drugih.”
NASA je poslala naredbu Voyageru 2 26. rujna, a signal je trebao punih 19 sati da stigne, nakon čega je uslijedilo 19-satno čekanje na povratni signal. Voyager nastavlja rad s četiri instrumenta, uključujući podsustav kozmičkih zraka, magnetometar i podsustav plazma valova koji može procijeniti gustoću plazme kada dođe do erupcija sa Sunca. Iako je tužno izgubiti jedan instrument, NASA tvrdi da bi letjelica trebala moći raditi s barem jednim funkcionalnim instrumentom još do 2030-ih.
Zaključak
Dok se NASA-ovi Voyager 1 i 2 približavaju kraju svojih misija, njihovo nasljeđe ostaje neizmjerno važno za razumijevanje svemira. Ovi pioniri istraživanja izuzetno su pridonijeli našem znanju o Sunčevom sustavu i međuzvjezdanom prostoru, a njihova putovanja nastavljaju inspirirati nove generacije znanstvenika i istraživača. Učenici svemira, znanstvenici i entuzijasti s nestrpljenjem očekuju nove podatke koje će ovi svemirski brodovi i dalje slati iz dubina svemira.