Nakon 21 godine, Voyager 1 ponovno aktivira svoje potisnike zahvaljujući dugodistancnom servisiranju

Nasa inženjeri obnavljaju Voyager 1: Nevjerojatan uspjeh u istraživanju svemira

Nedavno su inženjeri NASA-e postigli nevjerojatan uspjeh. Voyager 1, plovilo koje je od Zemlje udaljeno gotovo 25 milijardi kilometara (15 milijardi milja), ponovno je aktiviralo svoje potisnike, koji nisu radili od 2004. godine. Tim s misijom uspio je to učiniti prije nego što je antena, putem koje komuniciramo s Voyager 1 i njegovim blizancem Voyager 2, isključena zbog nadogradnje koja će trajati nekoliko mjeseci.

Putovanje Voyager 1 od 1977. godine

Od 5. rujna 1977. godine, Voyager 1 putuje nekaš svemirom, istražujući plinovite divove naše Sunčeve sustava i prešavši udaljenost bez premca za bilo koje svemirsko plovilo. Iako je prvenstveno misija uspješno završena, mnogi od originalnih komponenti su sada isključeni – neki jer više nisu potrebni (kao što je kamera i njezina kultna posljednja slika), dok su drugi prestali raditi. Potisnici su od iznimne važnosti za održavanje antene svemirskog plovila usmjerenom na Zemlju.

Obnova potisnika i izazovi

Povratak u funkciju potisnika predstavlja ključnu pomoć. Oni koji su ponovno pokrenuti su rezervni potisnici za okretanje, jer postoji mogućnost da aktivni potisnici prestanu raditi ove jeseni zbog nakupljanja ostataka. Prvotno je tim misije ponekad uključivao sve potisnike kako bi se izbjegla nakupljanja, ali 2004. godine došlo je do problema s glavnim potisnicima za okretanje, kada su dva mala unutarnja grijača izgubila napajanje. Taj je problem bio smatran nepopravljivim.

Odluka uoči velikih promjena

“Mislim da je u to vrijeme tim bio spreman prihvatiti da glavni potisnici za okretanje ne rade, jer su imali potpuno funkcionalan rezervni sustav,” izjavio je Kareem Badaruddin, voditelj misije Voyager iz JPL-a, koji upravlja misijom za NASA-u. “I, iskreno, vjerojatno nisu mislili da će Voyageri nastaviti raditi još 20 godina.”

Kako se približava pauza u komunikaciji od 4. svibnja 2023. do veljače 2026. uslijed nadogradnji Deep Space Station 43, NASA je željela osigurati da imaju sve mogućnosti planirane. Deep Space Station 43 je antena promjera 70 metara koja se nalazi u Canberri, Australija, i dio je NASA-ine mreže dubokog svemira (DSN). To je najmoćnija antena DSN-a i jedina koja može komunicirati s Voyagerovim sonde dok su u međuzvjezdanom prostoru.

Novi uspjesi u svemirskom istraživanju

Kako bi ponovno aktivirali glavni potisnik, tim je pretpostavljao da bi smetnja u krugu mogla “prebaciti prekidač” u sustavu. Ako bi mogli ponovo aktivirati prekidač komandom, postojala bi šansa da potisnici opet prorade. Ova procedura nije bila bez rizika. Tim je morao uključiti spavaće glavne potisnike i pokušati riješiti problem s grijačima. Ako bi se automatski sustav suočio s pomakom i ispalio potisnik prije zagrijavanja, to bi moglo izazvati eksploziju.

Stoga je tim morao usmjeriti mjerač položaja svemirskog plovila što preciznije. Ovo je vrlo složen zadatak ovdje na Zemlji, a kamoli na udaljenosti na kojoj je potrebno više od 23 sata za slanje signala. Ipak, tim je uspješno izveo manevre i pokušao ponovo aktivirati grijače, a to je uspjelo. Glavni potisnici ponovno su proradili.

Zaključak: Još jedan čudesan trenutak za Voyager

“Bio je to tako veličanstven trenutak. Morale tima bile su veoma visoke tog dana,” rekao je Todd Barber, voditelj sustava potisnika na misiji. “Ovi potisnici su se smatrali mrtvima. I to je bila legitimna procjena. Samo je jedan od naših inženjera imao uvid da bi možda mogao postojati drugi mogući uzrok i da je to popravivo. To je još jedno čudo spašavanja za Voyager.” S obzirom na to da Voyager 1 nastavlja svoje putovanje u neistraživim prostranstvima svemira, ovaj uspjeh je još jedan podsjetnik na nevjerojatnu postignuća ljudske znanosti i tehnologije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nintendo otkriva da su GL/G2 tipke na Switch 2 lako prilagodljive i mogu se mapirati za svaku igru u brzom izborniku konzole

Next Post

Znanstvenici dešifrirali genom bakterije koja uzrokuje kugu i koja je desetkovala srednjovjekovnu Europu

Related Posts