Novi Član Sunčevog Sustava: TNO 2017 OF201
Sunčev sustav je dobio novog službenog člana – objekt pod nazivom 2017 OF201. Ovaj trans-neptunijski objekt (TNO) nalazi se na orbitama koje su daleko od Neptuna, a njegova orbita je toliko opsežna da mu je potrebno oko 25,000 godina da završi jedan krug oko Sunca. Saznajte više o otkriću ovog fascinantnog objekta i njegovom značaju za naše razumijevanje svemira!
Otkriće i Karakteristike 2017 OF201
Ovo izvanredno otkriće službeno je objavljeno 21. svibnja 2025. od strane Centra za manje planete Međunarodne astronomske unije. Sa procijenjenim promjerom od oko 700 kilometara (435 milja), 2017 OF201 je dovoljno veliki da se smatra patuljastim planetom.
- Ovaj TNO provodi samo 1% svog orbitalnog vremena blizu Zemlje, što ga čini teškim za uočavanje.
- U prisutnosti ovog jedinog objekta, stručnjaci sugeriraju da bi moglo postojati još stotinjak sličnih objekata, samo su previše udaljeni da bi se otkrili.
Sihao Cheng, vođa istraživačkog tima iz Instituta za napredne studije, izjavio je: “Čak i uz napretke u teleskopima koji su nam omogućili istraživanje udaljenih dijelova svemira, još uvijek imamo puno toga za otkriti o našem vlastitom Sunčevom sustavu.”
Opsežna Orbita TNO 2017 OF201
Kao što je Cheng objasnio, 1% orbitalnog vremena je mali broj i ukazuje na nevjerojatnu veličinu orbite ovog TNO-a. Uz promjer koji iznosi trećinu Plutonovog, fascinantno je da je ovaj objekt uopće uočen. Njegov afar – najdalja točka u orbiti od Sunca – više je od 1,600 puta udaljen od Zemljine orbite. S druge strane, njegov perihel – najbliža točka orbite Suncu – 44.5 puta premašuje orbite Zemlje, slično Plutonovoj orbiti.
Posljedice za Potragu za Planetom 9
Ovo otkriće vjerojatno će stvoriti dodatne komplikacije u potrazi za Planetom 9 – hipotetskim planetom većim od Zemlje, za koji se očekuje da postoji daleko izvan Plutonove orbite. Mnoge druge TNO orbite pokazuju određene obrasce, no 2017 OF201 se od njih znatno razlikuje. Jiaxuan Li, jedan od suotkrivača s Princetonskog sveučilišta, rekao je: “Mnogi ekstremni TNO-i imaju orbite koje se čine organiziranim u specifičnim orijentacijama, ali 2017 OF201 odstupa od toga.” Ovo predstavlja veliku dilemu za hipotezu o Planet 9.
Otkrića Temeljena na Arhivskim Podacima
Podaci koji su omogućili ovo otkriće dolaze iz arhivskih resursa, što sugerira da bi se moglo skrivati još mnogo TNO-a i patuljastih planeta. “Svi podaci koje smo koristili za identifikaciju i karakterizaciju ovog objekta su arhivski podaci dostupni svima, ne samo profesionalnim astronomima,” objašnjava Li. “To pokazuje da revolucionarna otkrića nisu ograničena samo na one koji imaju pristup najvećim teleskopima.”
Za istraživače, studente ili čak građanske znanstvenike s pravim alatima i znanjem postoji velika mogućnost za nova otkrića, što ističe važnost dijeljenja znanstvenih resursa.
Detaljan rad koji opisuje ovo otkriće dostupan je na arXiv.
Zaključak
Otkriće TNO 2017 OF201 otkriva nevjerojatne aspekte našeg Sunčevog sustava. Dok istražujemo možete li pronaći još sličnih objekata, važno je imati na umu kako tehnologija i suradnja mogu dovesti do izvanrednih znanstvenih postignuća. S novim informacijama koje dolaze u svijet astronomije, uzbuđenja nikada ne nedostaje!