Revolucionarna Otkrića JWST-a: Galaksija Zhúlóng
Prošlo je nešto više od tri godine otkako je James Webb svemirski teleskop (JWST) lansiran u svemir, a u tom periodu, teleskop je značajno proširio naše razumijevanje udaljenog svemira. Jedno od najvažnijih otkrića odnosi se na vrlo mlade galaksije koje već izgledaju poput svojih starijih kolegica u lokalnom svemiru. Nedavna studija predstavila je spiralnu galaksiju, poznatu po nadimku Zhúlóng, koja je već imala sve karakteristike modernih galaksija samo 1,13 milijardi godina nakon Velikog praska.
Što znamo o galaksiji Zhúlóng?
Zhúlóng, što na kineskom znači “Zmajić baklja”, je spiralna galaksija slična našoj Milky Way. Ova galaksija pokazuje jasnu podjelu između centralne koncentracije zvijezda, poznate kao izbočina, i diska gdje se nalaze spiralna kraka. U još neobjavljenom radu, istraživači su naveli da je to najudaljenija galaksija sa izbočinom, diskom i spiralnim kracima poznata do danas.
- Izbočina: Smatra se da se izbočina formira prva, zbog čega sadrži starije zvijezde.
- Disk: S vremenom disk raste i spiralna kraka se formiraju, tvoreći ono što prepoznajemo kao spiralnu galaksiju.
- Massivnost: Zhúlóng ima masu oko 100 milijardi puta veću od Sunca, otprilike koliko i Milky Way danas.
Ovo otkriće pokazuje da se proces formiranja i evolucije spiralnih galaksija može dogoditi u samo milijardu godina, iako su mnoge druge galaksije za to mogle trebati milijarde godina. Zhúlóng stvara zvijezde nevjerojatnom brzinom, mnogo brže od naše galaksije.
Kako galaksije rastu?
Rast galaksija često se događa kroz sudare s drugim manjim i većim galaksijama. Ove sudare bile su mnogo češći u prošlosti kada je svemir bio gušći. Međutim, čini se da Zhúlóng trenutno ne prolazi kroz takve događaje. Ako su se i dogodili sudari, bili bi znatno brži nego danas, što bi vodilo efikasnom rastu.
“Kako galaksija s morfološkim karakteristikama koje podsjećaju na obližnje masivne spirale može postojati u ovom okruženju, ostaje otvoreno pitanje. Međutim, otkriće ovog izvora predstavlja prvi korak i postavlja važnu granicu za modele formiranja galaksija,” naveli su autori u radu.
Buduće istraživanje i važnost Zhúlónga
Postojanje Zhúlónga dodaje sve većem broju dokaza da način na koji se galaksije rađaju i rastu u formativnim godinama kosmosa još uvijek nije u potpunosti razumljiv. Moguće je da postoji više načina za izgradnju velike galaksije, ili da postoje brzi i spori načini za formiranje spirala.
Tim planira dodatna istraživanja s JWST-om i Atacama Large Millimeter Array kako bi bolje razumjeli ovu galaksiju, kao i nastavili otkrivati više oblika galaksija na ovim velikim udaljenostima od nas. Ova studija je objavljena na preprint serveru arXiv i još uvijek čeka na recenziju.
Zaključak
Otkrivanje galaksije Zhúlóng predstavlja izuzetno važno dostignuće u astrofizici. Kako istražujemo daleki svemir, svako novo otkriće poput ovoga ne samo da produbljuje naše znanje o evoluciji galaksija, već i otvara nova pitanja o prirodi svemira. Nastavljajući raditi s naprednom tehnologijom poput JWST-a, znanstvenici se nadaju da će otkriti još skrivenih tajni svemira.