Očaravajuće Svjetlosne Pojave: Kada Su Auroru Preplavili Iznenađujući Bljeskovi
Tokom fotografiranja aurora tijekom geomagnetske oluje, Mike Lewinski je uočio nešto izvanredno: blistav bijeli stari svjetlosti koji je rastrgao noćno nebo. U mirnom gradu Crestone, Colorado, na 16. svibnja, snimao je dok se umjerena geomagnetska oluja širila sjevernom hemisferom. Takvi nebeski događaji javljaju se kada Sunce ispušta iznenadnu bujicu solarnih vjetrova, uzburkavajući Zemljinu magnetosferu. Ako ste sretnici, ta uzburkanost može potaknuti živopisnu auroralnu predstavu mnogo dalje prema jugu nego obično, pružajući astrofotografima rijetku priliku da zabilježe očaravajuću ljepotu Sjevernog Lunta.
Neočekivano Otkriće
Međutim, Lewinski vjerojatno nije mogao naslutiti što će se dogoditi sljedeće. “Aurora je lagano pulsirala na sjevernom horizontu kada je iznenada visokim nebom prošla svijetla pruga, nalik reentry rakete, koja je plovila prema horizontu,” rekao je Lewinski za Spaceweather.com. Njegove sumnje vjerojatno su bile točne. Samo sat vremena ranije, na drugoj strani planeta, kineska kompanija LandSpace Technology lansirala je šest satelita u orbitu s raketnog centra Jiuquan u sjeverozapadnom dijelu zemlje. Mnogi ljubitelji zvijezda i drugih znatiželjnika uočili su ovu svjetlosnu zraku, nadajući se da su možda imali priliku vidjeti rijetku pojavu poznatu kao STEVE, neobičnu ljubičastu auroru koja uzrokuje zanimljive obrasce svjetlosti na nebu. Nažalost, bila je to pogrešna pretpostavka.
Pojasnjenje Astronoma
Na društvenim mrežama, astronom Jonathan McDowell potvrdio je da je “neoblačno svjetlo” stvoreno ispuštanjem goriva iz gornjeg stupnja rakete na visini od oko 250 kilometara. Koristeći podatke iz Space-Track-a, McDowell je pokazao da je kineska raketa preletjela zapadnu obalu SAD-a između 05:24 i 05:28 UTC, nedaleko od mjesta gdje je Lewinski snimao u Coloradu.
Učinci Lansiranja Raketa na Nebo
Lansiranje raketa nije nepoznato za ostavljanje spektakularnih svjetlosnih prikaza na nebu. Kroz utrku kineskih i američkih privatnih kompanija, kao i drugih naroda za pokretanje velikih megakolekcija satelita, brzina je zapanjujuća. Na nekim danima, stotine satelita mogu biti lansirane u orbitu u samo 24 sata. Iako postoje jasne koristi od ove aktivnosti, uključujući poboljšani pristup internetu u udaljenim regijama i poboljšano prikupljanje podataka o prirodnom svijetu, ne smijemo zaboraviti značajne ekološke i društvene troškove koje ti sve učestaliji lansiranja mogu nositi.
Zaključak
Fenomeni poput one koje je zabilježio Mike Lewinski podsjećaju nas na ljepotu i moć prirode, ali i na izazove s kojima se suočavamo zbog napretka u tehnologiji. U svijetu koji se neprestano razvija, važno je pronaći ravnotežu između istraživanja svemira i brige o našoj planeti. Ova svjetlosna čarolija na nebu egzistira u suštinskim strujama koje oblikuju naše razumijevanje svijeta i prostora, i podsjeća nas na mnoge neistražene misterije koje još čekaju da budu otkrivene.